Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal dönüşüm

Hükümetin sürdürülebilir tarımı oluşturmak için çiftçiye verdiği destekler, Türkiye'nin her yerinde yatırıma dönüyor. Bu yıl 2.5 milyar TL'lik kaynak ayrılan hayvancılık sektörü de, süt ve süt ürünlerinde AB kapısının açılmasıyla sıçrama yaptı

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Hükümetin
sürdürülebilir tarımı hayata geçirmek için kredi ve hibelerle çiftçiyi destekleyen girişimleri Türkiye'nin her yerinde yeni yatırımlara dönmeye başladı. Meclis'e sunulan ve Türk tarımında devrim yaratması beklenen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun Tasarısı da yatırımcıları harekete geçirdi. Tarımda verimin artması hedeflenirken, hayvancılıkta da büyük bir gelişim söz konusu. Bu yıl 2.5 milyar TL'lik kaynak ayrılan sektör, süt ve süt ürünlerinde AB kapısının da açılmasıyla sıçrama yaptı. Son 10 yıllık sürede 50 baş ve üzeri 13 bini besi, 14 bini süt olmak üzere 27 bin çiftlik kuruldu. Süt ve süt ürünleri ihracatı da 100 milyon dolar seviyesinden 228 milyon liraya çıktı. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı, 2002'de hayvancılığa verilen desteğin 83 milyon lira olduğunu söyledi. Çallı, hükümetin hayvancılığı desteklediğini belirterek, "Bu yıl sadece süt üretimine verilen destek 500 milyon TL'ye yükseldi. Süt üretimi 2009'dan bu yana her yıl 1 milyon litre artıyor. Bugünkü üretimimiz 15.5 milyon litreye çıktı" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ ETKİLİ OLDU
Çözüm sürecinin de etkisiyle Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım talebinde patlama yaşanıyor. Harun Çallı, teşvik nedeniyle yatırımcıların özellikle 5 ve 6'ncı bölgelere gittiğini açıkladı. Çallı, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep'te özellikle keçi sütü üretiminde patlama olduğunu belirtti. Çallı, hayvancılığa verilen desteklerle özellikle süt besiciliğinde Doğu illerinde, Trakya ve Konya bölgesinde yatırımların arttığına dikkat çekti. 1 milyon litre süt üretimi için binlerce kişiye istihdam sağlandığını belirten Çallı, "Büyük yatırımcılar olduğu kadar, bu işe giren bireysel yatırımcılar var. Her ilin önde gelenleri bu işi yapıyorlar. Doğu'da özellikle Ziraat Bankası'nın verdiği krediler etkili oldu. Biz diyoruz ki, 'Süt üreticiliğini 'business' yani 'iş' haline getirelim" dedi. Girişimciler çiftlik, et entegre ve süt fabrikaları kurmak için sektörel sivil toplum kuruluşlarından da bilgi almaya başladı. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, derneğe yatırımla ilgili soruların sık sık gelmeye başladığını söyledi. Herkesin kendi memleketine dönmek istediğini belirten Yetgin, girişimcilerin özellikte KOBİ boyutunda olduğunu açıkladı.

HUBUBATA DESTEK

Hükümetin tarım desteği son olarak hububat fiyatlarında görüldü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 665 lira olarak açıkladıkları hububat müdahale alım fiyatının, 2013 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini söyledi.

NİĞDE'DE YEM ÜRETİMİ

Harun Çallı, Niğde, Kayseri ve Konya'da yonca, buğday ve yem bitkisi üretiminde de artış olduğunu açıkladı. Çallı, Türkiye'nin buğday rekoltesinin bu yıl 22 milyon tona çıkacağını belirterek, "Geçen yıla göre yüzde 25'lik artış var. Toplum hububat üretiminin de 35 milyon tona çıkması bekleniyor. Türkiye'nin her yerinde tarım ve hayvancılıkta büyük yatırımlar yapılıyor" dedi.

Hayvancılık OSB'leri kuruluyor
50 baş ve üzeri hayvan barındıran işletme sayısı 24 bini aşan Türkiye'de organize hayvancılık bölgeleri de kurulmaya başlandı. Harun Çallı, Diyarbakır, Kelkit Havzası, Burdur, Afyon, Kayseri, Yozgat, Balıkesir, Erzurum ve Kars'ta yeni OSB'lerin kurulmaya devam ettiğini açıkladı. Hayvanlar bir yerde toplanarak çevrenin koruma altında alınması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN