Önemli olan TANAP

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden, Şah Deniz 2 Konsorsiyumu'nun Nabucco yerine TAP'ı seçmesine ilişkin, "Türkiye için bir kayıp olmadı. Önemli olan TANAP'ın Türkiye'den geçiyor olması" dedi.

Giriş Tarihi: 29.6.2013 12:27
Özden, Hazar bölgesinden doğal gazı verecek ve bu gazı alacak ülkelerin görüşlerini net olarak açıklamalarının önemli olduğunu, Nabucco'nun bunların eksikliği yüzünden sonuçsuzluğa sürüklendiğini söyledi. Özden, şöyle devam etti:

"Yıllarca çok konuşuldu. Bu hatta kim, ne kadar doğal gaz verecek, bu nasıl taşınacak, Avrupa'ya nasıl iletilecek? Bu konular bir türlü gereken açıklığa kavuşturulamadığı ve tüketici ülkelerle üretici ülkeler arasındaki koordinasyon tam kurulamadığı için 5-6 yıldır gündemde olan Nabucco şu anda gündemden düştü. Bunun yerine TAP ve TANAP boru hatları gündeme geldi. Öncelikle Rusya'nın bu projelere ilişkin tutumuna dikkat etmek lazım. Bir de hangi ülke, ne kadar doğal gazı buraya verecek, bu doğal gaz Yunanistan dahil olmak üzere Güney Avrupa'da hangi ülkelere, ne kadar satılacak, bunlar önemli."


"YUNANİSTAN'IN DURUMU DİKKATE ALINMALI"

Nabucco yerine artık TANAP ve TAP'ın gündemde olacağını belirten Özden, TAP'ta yer alan ülkelerden Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik krizin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Üretici ülkelerle tüketici ülkeler arasındaki görüş ve işbirliğinin sağlanması ve bunların geçerli sözleşmelerle açıklanması gerektiğine dikkati çeken Özden, "Yunanistan ödemelerde zorluk çıkaracak olursa boru hatlarının geleceği zora girer" diye konuştu.

Süreyya Yücel Özden, TAP'ın seçilmesi ve Nabucco'nun devre dışı kalmasının, Türkiye açısından önemli olmadığını belirterek, "Nabucco yerine TAP'ın seçilmesi, Türkiye için bir kayıp olmadı. Önemli olan TANAP'ın Türkiye'den geçiyor olması" değerlendirmesinde bulundu.


TAP'A ORTAK OLMA TEKLİFİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, Türkiye'ye TAP'ta ortaklık teklif edildiği yönündeki açıklamasına ilişkin Özden, "Eğer doğal gazı verecek ülkeler ile tüketecek ülkeler arasında anlaşmalar sağlanırsa böyle bir bağlantıyı kurabilecek grubun içerisinde Türkiye'nin bulunması faydalı olur" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önemli olan TANAP
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN