Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'u görmeden ölmeyin

Türk ekonomisinin kredi notunun 'yatırım yapılabilir' seviyeye çıkarılmasının ardından, İstanbul'un da 'yaşanabilir kentler' notu arttı. İki dev turizm grubunun başkanı, "İstanbul ölmeden önce görülmeli" diyor

Giriş Tarihi: 30.6.2013
Türkiye'nin son yıllarda her alanda gösterdiği gelişme ve istikrar ekonomyi büyütünce kredi derecelendirme kuruluşlarından 'yatırım yapılabilir' notu geldi. Şimdi aynı sevinç turizm sektöründe yaşanıyor. Çünkü dünyanın iki büyük turizm grubunun başkanı, İstanbul'un 'yaşanabilir kentler' notunun en yüksek seviye olan 'A'ya çıktığını açıkladı. Ayrıca dev turizmciler, "İstanbul herkesin ölmeden görmesi gereken bir şehir" diyor. MasterCard'ın "Hedef Şehirler 2013" endeksi de İstanbul'un notunu teyit etti.

İSTANBUL NY'Yİ GEÇEBİLİR
Araştırmaya göre dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan İstanbul'a bu yıl 10.4 milyon uluslararası ziyaretçi gelecek. Bu sayıyla İstanbul'un dünyada New York'un hemen ardından en fazla ziyaretçi çeken 6'ncı şehir olacağı belirtiliyor. Hatta 2014'te New York'u geçeceği tahminine yer veriliyor. Bunun üstüne bir de not artışı ve Türk Hava Yolları'nın (THY) uçak siparişi eklenince Türkiye turizmi dünyada sektörün en çok konuştuğu konu oldu. Sektörün en büyük yatırımcıları gözünü türkiye'ye çevirdi. Bu hafta yapılan İstanbul'da yapılan ve iki gün süren "CATHIC" Turkey and Neigbours Investment Conference toplantısında en büyük otel zincirlerinin patronları bir araya geldi. Accor Grubu'nun en üst lüks segmentteki markası Sofitel Luxury Hotels Grubu'nun CEO'su Robert Gaymer Johns ve Rezidor'un Başkanı ve CEO'su Wolfgang M. Neumann ile bir araya geldik. Tepe yöneticilerle gelişme stratejileri ve bu yıl yapacakları yeni otel yatırımlarıyla ilgili görüştük. İki başkan, şunları söyledi: "Bundan sonra İstanbul'u ve Türkiye'yi kimse tutamayacak. Ülkenin geçmişi çok eskilere dayanan kültürü var. Burası finans ve iş çevresi için iyi lokasyon. THY ile dünyaya bağlanıyor.

Sofitel kafasını duvarlara vuruyor

Robert Gayner Jones: Sofitel Hotel's CEO'su
Türkiye için planlarınız nelerdir? Sofitel, dünya çapında lüks konaklamada Fransız şıklığının sembolü olarak biliniyor. Türkiye'de şu anda Sofitel yok. Ancak İstanbul ve Bodrum'da birer otel açmak için çalışıyoruz. Lüks segmentteki Sofitel'in 3 markasını da getirebiliriz. Bodrum artık St. Tropez kadar cazip, bu yüzden orayı da kullanabiliriz.
Ne kadarlık bütçe ayırdınız? İstanbul ve Bodrum olursa 250 milyon dolar yatırım öngörüyoruz. Herkesin ölmeden görmesi gereken şehir artık burası. Dünya İstanbul'u konuşuyor.
Sofitel Türkiye'ye gelmekte geç kaldığını düşünüyor mu? Hem de nasıl pişman. 10 sene önce önümüze böyle bir fırsat çıkmış, o dönemki yönetim elinin tersiyle itmiş. Şimdi kafasını duvarlara vuruyorlar. Ancak geriye değil önümüze bakıyoruz.

AB'ye girmeseniz de yatırımcı gelir

Wolfgang M. Neumann Rezidor Hotel Group Başkanı ve CEO'su
Türkiye için planlarınız neler? Biz otellerin işletmesini yapıyoruz. Şu anda fokuslandığımız iki ana markamız var. Biri Park Inn By Radisson, diğeri ise Radisson Blu... 5 yıl içerisinde 15 tane Park Inn Radisson açmak istiyoruz.
Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz? Büyük bir zevkle izliyorum. Devlet yabancı yatırımcılara büyük kolaylık sağlıyor.
Not artışı yabancıları etkiledi mi? Yurtdışındaki yatırımcılardan Türkiye'ye çok büyük ilgi var. Devlet işimizi çok kolaylaştırıyor. Türkiye AB'ye girsin ya da girmesin bir şey fark etmeyecek. Başbakan, "2 yıl içinde 3'üncü köprü bitecek" dedi. Bunu hangi yönetici söyleyebildi. Bu ülkede nasıl yatırım yapmazsın. Başbakanınız çok güzel şeyler yaptı ve yapmaya devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'u görmeden ölmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN