100 milyon dolara 'motor' dedi

Ford Otosan, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu yeni motorlar için 100 milyon doların üstünde yatırım yapacak

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Son 3 yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan Ford Otosan, yeni bir yatırım kararı daha aldı. Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 Ford Otosan'a ait olan yeni 11 lt ve 13 lt Ecotorq motorlar, İnönü Fabrikası'nda üretilecek. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, mühendislik çalışmaları kendilerine ait Duratorq ve Ecotorq motorlara, bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Fikri mülkiyet hakları yüzde 100 kendilerine ait yeni Ecotorq motorun, Ford Otosan ve Türkiye için büyük önem taşıdığını anlatan Yenigün, "Tübitak-Ar-Ge ve Ürün Geliştirme teşviği ile Ekonomi Bakanlığı'ndan motor yatırım teşviği almak için başvurduğumuz yeni Ecotorq motorumuz, 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirilecek" şeklinde konuştu.

FORD 'UN Tİ CARİ ÜSSÜ

1959'da montaj tesisi olarak başlayan Ford Otosan'ın bugün büyük bir Ar-Ge şirketi ve üretim kabiliyetine sahip büyük bir sanayi kuruluşu kimliği kazandığını söyleyen Yenigün, şöyle devam etti: "Ford Otosan artık, Ford'un Avrupa'daki ticari araç üretim merkezi, Ford'un dünyadaki ağır ticari araç geliştirme ve üretim merkezi, Ford'un dünyadaki en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biri, Ford'un dizel motorlarının geliştirilmesi ve kalibrasyonunu yapan merkez, 110 bin adet araç kapasiteli yeni 3'üncü ticari araç üretim fabrikası 'Yeniköy tesisini' kurarak yatırımlarına doludizgin devam eden bir şirket ve ihracatta Türkiye'nin 2'nci büyük, sektörünün ise lider kurumudur."

ÇİNLİLERE MOTOR LİSANSI SATTI
Ford Otosan'ın Türkiye ekonomisine ve istihdama katkıda bulunan yeni projeler geliştirdiğini söyleyen Yenigün, şöyle devam etti: "Teknoloji lisans anlaşmaları ile global arenalarda önümüz açılıyor. Son olarak Ford Otosan, fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının, JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin'de üretilmesine izin verdi. Lisans anlaşması 2016'dan itibaren 12 yıl süreyle geçerli olacak. Ürün başına 150 ile 190 euro arasında değişen bir lisans ücreti alınacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 milyon dolara 'motor' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN