Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP Merkel'leşti

CHP, İstanbul'u dünyada ilk sıraya çıkaracak 3'üncü havalimanı ihalesinin iptali için Danıştay'a başvurdu. Böylece Merkel ile aynı çizgide buluştu

Giriş Tarihi: 2.7.2013
CHP, İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanı ihalesinin iptali için Danıştay'a başvurdu. 90 milyar liralık bedelle Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesiyle ilgili CHP'nin açtığı dava, akıllara Almanya Başbakanı Angela Merkel'i getirdi.

ALMANYA İSTEMİYOR
İnşaatı tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından Frankfurt'u geçerek birinci sıraya yükselecek olan 3'üncü havalimanı Almanlar'ı da kızdırmıştı. Yeni havalimanı hayata geçtiğinde Türk Hava Yolları'nın Lufthansa'nın tahtını sallayacak olmasından endişe eden Almanlar, projeye karşı harekete geçmişti. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, 3'üncü havalimanı ihalesinin şeffaf olarak götürülmediğini iddia etti. Erdoğdu, projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme raporu, ihale şartnamesi, sözleşme gibi belgelerin kamuoyundan ve hatta ana muhalefet partisinden gizlendiğini ileri sürdü. Erdoğdu, "Proje kapsamında 6 bin 172 hektarlık orman arazisi vardır. Bu orman arazisi projeyle birlikte tahrip olacaktır" dedi.

İSTANBUL'U UÇURACAK
3'üncü havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon euroyla Cengiz-Limak-Kolin- Mapa-Kalyon ortak girişimi kazanmıştı. İhaleye İbrahim Çeçen'in şirketi IC Holding ile ortak giren Alman Fraport ise elenmişti. Havalimanı ihalesini kazanan Ortak Girişim Grubu, 10 milyar euro yatırım yapılmayı planlıyor. Böylece projenin KDV dahil bedeli 90 milyar lirayı buluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP Merkel'leşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN