Ölümsüz girişimler yaratmak için sanata yatırım yapmak

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı Duygu Eren bu hafta Zamansız Liderler konferansı için Türkiye’ye gelen Ottoviano de Medici, Medici Prensiyle konuştu.

Giriş Tarihi: 2.7.2013 11:03 Güncelleme Tarihi: 2.7.2013 11:04
Dünyada başarılı girişimcilik örnekleri olarak bugün facebook, google gibi teknoloji şirketlerini konuşmaktayız. "Girişimcilik" kelimesi terminolojimize girmeden önce de dünyada girişimler ve girişimciler vardı. Geçmişten gelen geleneksel aile şirketlerini ileri götürüp, işlerini geliştirenler, farklı sektörlerde yeni işler kuranlar ve yeni bakış açısı kazandıranlar aslında girişimcilik ruhuyla yanıp tutuşan ve katma değer yaratan kişilerdir. Bizse bütün bunları farklı kavramlarla isimlendirmeye ve örneklendirmeye yeni başlıyoruz. Girişimcilik, olduğu yerde fark yaratmak isteyen ve değişiklikler yapanların meydana getirdiği bir şey. Bunu sadece iş dünyası olarak sınırlandırmak yeterli olmayacaktır. Avrupa tarihine baktığımızda özellikle İtalya'da bu değişimlerin tohumlarının Rönesansla atıldığını görmekteyiz. O dönemin İtalyasın'da, Medici ailesi bugünün girişim sermayedarları gibi hareket etmekteydi. Politika, bankacılık ve sanat Medici ailesinin güçlü olduğu ve önem verdikleri üç konuydu. Medici ailesinin o zamanki değişimlere liderlik etmesi ve hala gücünü koruması yaptıkları bütün işleri sanatla ölümsüzleştirmelerinden ileri gelmekte. O günden bugüne değişen iş dünyasının kurallarını, girişimciliği ve iş insanlarının sanatla olan bağını Zamansız Liderler konferansı için Türkiye'ye gelen Ottoviano de Medici, Medici Prensiyle konuştuk.

Sanat, bir şirketin kendini geliştirmesi için neden gereklidir?

Sanata yatırım yapmak zaman içerisinde çok yüksek geri dönüş sağlar. Yale Üniversitesi İşletme Bölümündeki William Goetzmann'a göre sanata yatırım 1900-1980 yılları arasında senede %17'nin üstünde kar getiriyordu. Kusin & Company'deki David Kusin'e göre ise 1988-1998 yılları arasında Amerikan güzel sanatları %14 gibi bir artış göstermiştir. Sanata yatırım yapanlar ise gayrimenkul veya başka sektörlere yatırım yapanlara oranla vergi avantajından yararlanmaktaydılar. Özel yatırımcılar sanat mirasına yatırım yaptıkları için özel bir kotaya girerlerdi ve bunu deklare etmek veya vergi ödemek zorunda kalmamaktaydılar.
Sanat eserine yatırım yapmak; diğer geleneksel yatırım şekillerine nazaran hem eşsiz bir esere sahip olma avantajını getirir hem de yatırımcının sosyal prestiji arttırmaya yardımcı olurlar. Sanat eserini duvarına asmak ve ona bakıp esinlenmek borsadan veya fonlardan çok daha etkileyici ve prestijlidir. Aynı şekilde, başkasının evinde duvara asması için bir sanat eseri alımına aracı olmakta çok tatman edicidir
Yatırımın diğer bir amacı ise yatırımcı için az riske girmek ve yüksek kazanç elde etmektir. Farklı şeylere yatırım yaparak riske minimalize edersin. Sanatta, yatırımcılara gayrimenkul gibi farklı çeşitlilikler sunar.

Sanata yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli?

Dünyanın en ünlü sanat yatırımcılarından Victor ve Sally Ganz'a göre sanata yatırım yapılırken göz edilmesi gereken bazı kriterler var. Bunlardan ilki, iyi bir sanat koleksiyoneri olmak için büyük bir tutku ve bu tutkuya bağlılık gerekir. Bütün bu süreç uzun süreli bir konsantrasyon ve odaklanma ister. Diğer bir kriter; sanatla ilgili derin bir bilgiye sahip olmaktır, çünkü bir sanat eserine yatırım yapmak analitik sorgulama ve titizlik isteyen bir süreçtir. Bütün bunlara ilaveten sabır olmazsa olmazlardandır.

Bir sanat eseri nasıl satın alınır?

Bir sanat eseri satın alınırken en önemlisi, bu eserin satın alındığı yeri araştırmak ve eğer galeriden alınıyorsa kaydını, sertfikasını istemektir. Eğer ulaşılabiliyorsa sanatçıdan da bunun teyidini istemek önemlidir.

Medici Ailesi politika, bankacılık ve sanat konularında önemli rol oynayan bir konumda. Bu üç farklı rolü hayatınızda nasıl birleştirdiniz?

Ben, Medici Uluslararası Güzel Sanatlar Koruma vakfının kurucusu ve başkanıyım. Her sene otuz bin yeni üye kazanmaktayız. Bu noktada çok dengeli bir kar ve sonuç ilişkisi kurduk. Aynı zamanda Medici Civic Order (Medici yerel düzeni) ın başıyım. Bir sonraki sene Floransa yerel yönetim seçimlerine adaylığımı koyacağım. Bu oldukça büyük bir sivil organizasyondur. Bu organizasyonun amacı antik şovalyelik emirlerinden esinlenmiş; kültürün ve huzurun birleştirilmesine katkı yaparken İtalya ve Avrupa'yı yüceltmeyi amaçlar. Bunlara ilaveten sanat eserlerinin korunmasıyla beraber insanların bu konuda ki ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi kendine ilke edinmiştir. Bu organizasyon sivil bir örgütlenme olup herkese açıktır. Herhangi bir ünvana sahip olunmamakla beraber katkıda bulunanlara gümüşten yaka iğnesi verilir.

Medici Ailesi hala İtalya'nın en güçlü ailelerinden biri, bunu nasıl devam ettiriyorsunuz?

Annemin babası yani dedem, İtalya'nın en önemli ve büyük bankası Banca Sella'nın kurucusudur. Kuzenim Maurizio Sella ise Rockefeller kurduğu Trilateral komisyonunun bir üyesi olarak İtalya'daki en güçlü adamlardan biridir. Ailemizde herkesin uğraşıları farklıdır. Bana da seçimlerim her zaman saygı duymuşlardır.

Sizin en beğendiğiniz lider kimdir?

Uzun zamandır Atatürk'ün hayatını ve yaptıklarını incelemekteyim. Onun liderliğinden ve yaptıklarından çok etkilendim. Çünkü, Türk halkını kendi hayalleri doğrultusunda isteklerini gerçekleştirmeye ve çalışmaya sevketmiş. Türkiye'deki insanların, hayallerindeki ekonomik ve sosyal refaha Atatürk sayesinde ulaştığına inanıyorum.

Duygu Eren

Stratejik İletişim ve Kariyer Danışmanı

Yazarla iletişim için: duygu@dpdanismanlik.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümsüz girişimler yaratmak için sanata yatırım yapmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN