Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa İstanbul-Nasdaq ortaklığı

NASDAQ OMX Kurumsal İletişim Direktörü Ryan Wells, NASDAQ OMX 'in Borsa İstanbul'a teknolojik ve stratejik destek sağlayacağını belirterek, "Borsa İstanbul'un 2016'nın ilk çeyreğindeki halka arzının başarılı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 12:22 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 16:41
Wells, Borsa İstanbul ve NASDAQ OMX arasında stratejik ortaklık kurulması için ön anlaşmanın imzalanmasının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye finans piyasalarının yurtdışında tanıtılmasının önemini vurgulayan Wells, "Borsa İstanbul'un profilini yükseltip, Türkiye sermeye piyasalarına ilişkin farkındalığı artıracağız. Borsa İstanbul'u en gelişmiş teknolojiyle bir işlem merkezi haline gelmesi konusunda yardımcı olacağız. Borsa İstanbul'un 2016'nın ilk çeyreğindeki halka arzının başarılı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacağız Borsa İstanbul sermaye piyasalarında bölgesinde büyümesini destekleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada 24 borsa yönetmesinin yanısıra 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veren Nasdaq OMX'in Borsa İstanbul'u da yüksek bir teknoloji altyapısı ile destekleyeceğini belirten Wells, "Nasdaq OMX, Borsa İstanbul'a Genium INET işlem ve takas sistemi, Condico Risk ve Smarts piyasa gözetim çözümlerini sağlayacak" dedi.


"SERMAYE PİYASALARINA YABANCI GİRİŞİ KOLAYLAŞACAK"

Türkiye finans piyasalarını uzun yıllardır yakından takip eden Standard Bank Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, "Borsa İstanbul ve NASDAQ arasında böyle bir anlaşmanın imzalanması son derece olumlu. Türkiye'nin finans piyasalarında giderek daha entegre olduğunu görmek son derece iyi bir gelişme. Son zamanlarda Gezi Park konusunda yatırımcılardaki kısmı endişenin ortadan kaldırılarak, yatırımcı da yeniden güven tesis edecektir" ifadelerini kullandı.

Londra merkezli finans kuruluşu Capital Economics'in Gelişmekte olan ekonomiler Ekonomisti William Jackson da Borsa İstanbul ve Nasdaq arasındaki stratejik ortaklığın Türkiye finans piyasalarına olan yabancı yatırımcı ilgisini artıracağını belirterek, "Borsa İstanbul ve Nasdaq ortaklığı Türkiye sermaye piyasasının likiditesini artıracak. Uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki sermaye piyasaların girişi daha kolay olacak. Bu da doğal olarak sermaye piyasalarına çok yararlı olacak" dedi.


NASDAQ HAKKINDA

NASDAQ OMX, ABD ve Avrupa'da hisse senedi, opsiyon, sabit getirili enstrümanlar, türev ürünler, emtia, vadeli işlemler ve yapılandırılmış ürünler gibi çeşitli ürünlerin alım-satımının yapıldığı 26 piyasa, 3 takas merkezi ve 5 merkezi kayıt kuruluşunun sahibi.

Saniyede 1 milyon adedin üzerinde mesajı 40 mikrosaniyenin altında bir hızda ve yüzde 99,99 çalışma süresiyle işleme kapasitesine sahip olan NASDAQ OMX dünyada gerçekleştirilen her 10 işlemden 1'i Nasdaq OMX ait teknolojilerle gerçekleştiriyor.


BIST'İN YENİ ORTAĞI BORSADA ELEKTRONİK İŞLEMİN ÖNCÜSÜ

Borsa İstanbul (BIST) ile teknolojik altyapı desteği konusunda stratejik ortaklık protokolü imzaladığı Nasdaq OMX, borsada elektronik işlemin öncüsü olarak biliniyor.

Geçmişi 1790'da kurulan ilk borsaya kadar giden ABD kökenli Nasdaq OMX 1971 yılında ilk elektronik işlemi yapan borsa olarak tarihe geçti.

Bünyesinde 24 borsa, 5 saklama kuruluşu ve 3 takas kuruluşu bulunduran şirket, dünyanın en büyük borsa şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verileri ışığında değerlendirildiğinde, mayıs ayı sonu itibarıyla borsada 2 bin 579 şirket işlem görürken bunun 2 bin 288'i ABD merkezli, 291'i yabancı şirketlerden oluşuyor. Borsadaki işlem hacmi ise söz konusu dönemde 3,8 trilyon dolar olarak gerçekleşirken, Facebook, Apple, Amazon; borsanın bünyesinde hisseleri işlem gören şirketler arasında bulunuyor.


İŞBİRLİĞİ NE GETİRECEK?

Anlaşma çerçevesinde Nasdaq OMX, BIST'e dünyanın öncü piyasa teknolojisini sunacak. Ortaklığın, her iki borsanın bölgesel ve küresel etkinliklerini artırarak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesine katkıda bulunması hedefler arasında yer alıyor.

Anlaşma ile BIST küresel borsalar ağının unsuru olurken, borsacılık alanındaki bilişim uygulamaları konusunda daha da uzmanlaşması bekleniyor.

Bu arada, stratejik ortaklık için Alman Deutsche Borsa, Londra Borsası ve New York Borsası Grubunun Avrupa yapılanması NYSE Euronextin adları da geçmişti.

BIST yetkilileri, bu kadar büyük ölçekli bir anlaşmaya imza atılırken, farklı kıtalardan gelen ortaklık tekliflerinin değerlendirildiğini ve çok titiz bir eleme sonucunda Nasdaq OMX ile anlaşma imzalanmasına karar verildiğini belirttiler.


BIST'TE HİSSE DURUMU

Yeni Sermaye Piyasası Kanunu İstanbul Altın Borsası (İAB) ve Vadeli Opsiyon Borsası (VOB), Borsa İstanbul altında birleşirken, Hazinenin kurumdaki hisse payı yüzde 49 oldu. BIST'te VOB'un yüzde 5, İMKB üyelerinin yüzde 4, aracı kuruluşların yüzde 1 ve Altın Borsası üyelerinin binde 3 hissesi bulunuyor.

Kanunda, BIST'in kendine ait hissesinin oranı yüzde 41 olarak belirlendi. BIST Esas Sözleşmesindeki "Hazine, şirketin kendisi ve Kanununun 138'inci maddesinin 6'ıncı bendi çerçevesinde stratejik ortaklık sözleşmesi yapılan pay sahipleri dışındakilerin hiçbirinin payı doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 5'i geçemez" ifadesi nedeniyle Nasdaq OMX'in yüzde 5'ten fazla hisse alabilme imkanı bulunuyor.


"ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME"

Anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, teknolojik altyapının borsalar açısından önemli bir konu olduğunu belirterek, "Bu anlamda çok önemli bir anlaşma. Dünyanın çok önemli borsalarına teknolojik altyapı hizmeti veren çok deneyimli bir şirket" dedi.

Anlaşmanın İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesiyle de paralel olduğunu dile getiren Ünver, önümüzdeki dönemde Nasdaq OMX dışında da farklı konularda ortaklıklar gerçekleşmesini beklediğini söyledi. Ünver, anlaşmanın imzalanmasının BIST'ın küresel oyuncu olması açısından da önemine işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul-Nasdaq ortaklığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN