Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elini çabuk tut!

Gezi eylemleri sırasında borsadaki olağanüstü hareketleri mercek altına alan SPK'nın başkanı Ertaş "Sıradan işlem değil, inceleme uzun sürebilir" dedi

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Gezi Parkı eylemleri sırasında borsadaki olağanüstü hareketleri incelemeye alan Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Mevzuata aykırı herhangi bir tespitimiz olursa, kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Yabancı yatırımcı işlemlerinin kurum bazında saklanmasının sıkıntılı durum olarak nitelendirilebileceğini dile getiren Ertaş, "O kurumun altında çok sayıda müşteri olabilir. Dolayısıyla onun altındaki gerçek müşteriye ulaşmak ciddi bir süreyi gerektirebiliyor. Bu biraz inceleme süresini uzatabilir" diye konuştu.

SIRADAN BİR İŞLEM DEĞİL
İşlemin incelenen bilgilerin çeşitliliği açısından bakıldığında sıradan olmadığını söyleyen Ertaş, "Çünkü o dönemde yüzde 20'ye kadar bir fiyat düşüşü oldu. Dolayısıyla olağanüstü bir dönemdir" dedi. Ertaş, SPK'nın son 4-5 yıldaki incelemelerine konu işlemlerin toplam işlem hacmi içindeki payının yüzde 2 civarında olduğunu belirtti. Ertaş, 22 Mayıs'tan geçen haftanın başına kadar piyasalardan 1.5 milyar dolarlık bir çıkış olduğunu, bunun 200 milyon dolarının da son günlerde geri geldiğini anlattı. SPK, 20 Mayıs-19 Haziran arasındaki dönemde yapılan işlemlerle ilgili inceleme başlattığını geçen hafta açıklamıştı.

TURKCELL'E EN AZ 2 KİŞİ DAHA ATAYABİLİRİZ
Ertaş, Turkcell'in uzun zamandır genel kurulunu toplayamadığını belirterek, "Yönetim kurulu ve genel kurulu olmayan bir şirketle karşı karşıyayız. Şu anda en az 2 kişiyi daha atayabilecek durumdayız, çalışmalar en kısa sürede sonuçlanacak" dedi. Önümüzdeki dönemde her bireyin aile hekimi gibi finans danışmanı olacağını anlatan Ertaş, Türkiye'de artık yüksek faiz getirilerinin beklenmesinin doğru olmadığını söyledi. Ertaş, "Bundan sonra faizlerin yüzde 5-6 civarında olacağı bir ekonomi söz konusu" dedi.

SADECE YABANCILARI İNCELEMİYORUZ
SPK Başkanı, incelemenin sadece yabancı yatırımcı işlemlerini kapsamadığını, söz konusu dönemde gerçekleşen belli büyüklükteki işlem hacimlerini incelediklerini söyledi. Ertaş, "Bunun içinde yerli yatırımcı da olabilir, yabancı da" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elini çabuk tut!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN