Haberi duydu faizi indirdi

Giriş Tarihi: 3.7.2013

MÜSİAD üyesine % 10 komisyon isteyen banka, haberin çıkacağını duyunca faizi indirdi. Önceki gün SABAH'ın bilgi istediği banka, aynı gün Demiröz'e faizi % 4'e düşürdüğüne ilişkin mail attı

SABAH'ın "MÜSİAD'çısın dediler, yüzde 10 komisyon istediler" başlıklı haberi, bankaya geri adım attırdı. Demiröz Makine'nin sahibi Fecri Demiröz, haberin yayıma hazırlandığı saatlerde (önceki gün) uzun süredir kimseye ulaşamadığı bankanın kendisini arayarak, kredi kapama ya da yapılandırma komisyonunun yüzde 4 oranına çekildiği bilgisini verdiğini söyledi. SABAH, önceki gün konunun muhatabı bankaya, işadamı Demiröz'ün iddialarıyla ilgili sorular yöneltti. Bankadan, basın danışmanlığını yürüten şirket kanalıyla yanıt geldi. Önceki akşam saat 17.52'de telefonla yapılan açıklamada, işadamına uygulanan komisyonun yüzde 4 olarak belirlendiği bilgisi verildi. Banka yine aynı saatlerde, 2 aydır yapılandırma ve kapama taleplerine yanıt vermediği işadamını da telefonla arayarak, söz konusu talebinin kabul edildiğini sözlü olarak iletti.

DEMİRÖZ HAYRET ETTİ

Daha sonra banka işadamı Fecri Demiröz'e bir mail gönderdi. 1 milyon 919 bin 406 liralık kredinin komisyon oranlarının değiştirildiğini yazılı olarak ilan etti. Demiröz, "SABAH'ın olayı haber yapmak için aramasının hemen ardından benimle irtibata geçmeleri ve 2 aydır indirilmesini talep ettiğim faiz oranlarının 1 Temmuz itibarıyla yüzde 4'e çekildiğinin belirtilmesi bana oldukça manidar geldi" diye konuştu.

100 BİN LİRA KAZANDI

Demiröz, yapılan indirimle 100 bin liralık bir kazancının olacağını kaydetti. "Ancak yüzde 4'lük komisyon oranı da yüksek" diyen Demiröz, haberin yayımlanmasının ardından tanıdığı ya da tanımadığı birçok işadamından destek telefonları aldığını da vurguladı. Demiröz, sorunun düzeltilmesi için sivil toplum kuruluşlarının daha etkin çalışması gerektiğini vurguladı.

BAŞKAN SIKINTIYI BİLMİYORMUŞ!
Fecri Demiröz'ün haberinin yapıldığı gün SABAH'ın telefonla ulaştığı MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Konuyla ilgili bilgim yok" dese de başkan yardımcısı Turgut Al vasıtasıyla bilgilendirildiği öğrenildi. Yardımcısına "Banka ve MÜSİAD ismi geçmesin. Ben konuyu daha sonra Ankara'da gündeme getireceğim" diyen Olpak'ın dünkü açıklamaları ise kafa karıştırdı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı ziyaret eden Olpak, konuyla ilgili yine yorum yapmadı. Üyelerinden birçoğunun benzer şikâyetlerde bulunduğu Olpak'ın konuya sahip çıkmayarak "Bilmediğim konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorum" demesi dikkat çekti.

KREDİYİ ÇAĞIRABİLİRLER
Demiröz , işadamlarının bu tür açıklamalar yapmaktan çekindiğini belirterek, "Nedeni bankanın krediyi istediği zaman geri çağırma silahına sahip olması" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haberi duydu faizi indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN