Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nasdaq ortaklığı İstanbul'u büyütecek

Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges) Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Erkan, Borsa İstanbul'un stratejik ortaklık konusunda Nasdaq ile yaptığı anlaşmaya ilişkin olarak, "Teknolojik üstünlük, yeni piyasalar, yeni likidite sağlayıcıları, dünya piyasaları ve takas kurumlar ile bağlantı ve entegrasyon, bölgenin borsası ve likidite havuzu olma gibi hedefler artık bundan sonra çok daha kolay gerçekleşebilecektir diye düşünüyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 15:31
Hüseyin Erkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Borsa İstanbul ve NASDAQ-OMX'in yaptıkları ortak açıklamayı gördüğünü, eski başkan olarak memnuniyet duyduğunu söyledi.

NASDAQ-OMX'in halka açık uluslararası bir şirket olduğunun unutulmaması gerektiğini aktaran Erkan, yapılacak herhangi bir açıklamanın ABD kamuyu aydınlatma yükümlülükleri dahilinde ve dikkatlice yapılması gerektiğini dile getirdi.

BIST açısından bakıldığında böyle bir işbirliğinin birçok avantajının olduğunu vurgulayan Erkan, "Yıllardır BIST olarak bölgenin borsası olma yolunda birçok çalışma yapıldı, bazı önemli adımlar atıldı ancak o dönemde tabi olunan mevzuat ve buna bağlı kısıtlamalar ile oluşmuş yapı daha fazla somut bir ilerleme kaydetmeye müsait değildi" dedi.

Yeni borsa mevzuatı ve Sermaye Piyasası Kanunu ile BIST'in anonim şirket yapısına kavuştuğunu, kamu kısıtlamalarından kurtulduğunu ve daha hızlı haraket edebilecek yönetim yapısına sahip olduğunu kaydeden Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Teknolojik üstünlük, yeni piyasalar, yeni likidite sağlayıcıları, dünya piyasaları ve takas kurumlar ile bağlantı ve entegrasyon, bölgenin borsası ve likidite havuzu olma gibi hedefler artık bundan sonra çok daha kolay gerçekleşebilecektir diye düşünüyorum. Borsa İstanbul yönetimini ve çalışanlarını candan kutluyor, sermaye piyasası camiası ile ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nasdaq ortaklığı İstanbul'u büyütecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN