Ekonomiye dizi bereketi

Giriş Tarihi: 6.7.2013

Türkiye'de son yıllarda hızla büyüyen dizi sektörü 615 milyon liralık ciroya ulaştı. 2012-2013 yayın sezonunda 35 yapımcı televizyon kanallarına 72 dizi sattı. Kârları ise 57 milyonu buldu

Türkiye'de son yıllarda büyük ivme kazanan dizi sektörünün cirosu 615 milyon liraya ulaştı. Eylül 2012-Haziran 2013 dönemini kapsayan yayın sezonunda 70'in üzerinde dizi yayınlandı. 35 yapımcı, sezon boyunca televizyon kanallarına 72 dizi sattı. Yapımcıların kârı ise 56.5 milyon lirayı buldu.

KARADAYI UÇURDU

Forbes Türkiye'nin bu yıl 6'ncısını yayımladığı 'En Çok Kazanan Dizi Yapımcıları' listesinin zirvesindeki isim Ay Yapım'ın sahibi Kerem Çatay oldu. Sezonu Karadayı, Kuzey Güney ve 20 Dakika projeleriyle geçiren Çatay, 69 milyonluk ciro karşılığında 6.6 milyon liralık kâr elde etti. D Productions 47.7 milyonla ikinci sırada yer alırken, Tim's Productions'ın sahibi Timur Savcı ise 41.5 milyonluk ciro ve 4.1 milyon liralık kârla üçüncü sıraya yerleşti.

FORMAT İHRACI BAŞLADI

Dizi sektörü yurtiçindeki başarısını yurtdışına da taşıdı. Son yıllarda artan dizi ihracatı geçtiğimiz sezon da devam etti. Ay Yapım'ın 2012'de 25 bölüm üzerinden kurguladığı ve ATV'de yayınlanan 'Son' adlı dizisi Nisan 2013'te ABD'li Sander/Moses Productions'a satıldı. Böylece bir Türk senaryosunun ilk kez ABD'de uyarlanmasının önü açılmış oldu. ABD'li ve Türk yapımcılar arasındaki görüşmeler sürüyor.

ABD'NİN ORTADOĞU KAPISI
Ortadoğu'ya dizi satmak isteyen ABD'li yapımcılar bölgedeki Amerikan antipatisini aşmak için Türk dizilerine yöneliyor. ABD'li Disney, 'Revange'in Türk versiyonu 'İntikam' dizisi için In D House ile ortaklık kurdu. Dizi böylece, Ortadoğu'ya ortak yayın yapan OSN kanalına Nisan 2013'te satıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye dizi bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN