Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır turisti Türkiye yolunda

Mısır'daki darbe ülkenin turizmini de vurdu. Ülkedeki siyasi karışıklık nedeniyle turistlerin Türkiye ve İspanya'ya yönelmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Mısır'da ordunun askeri darbeyle hükümeti devirmesi en çok turizmini vuracak. Ülkeye turist getiren tur şirketleri operasyonlarını iptal ederken, giden müşterilerini de geri çekiyor. Mısır'daki siyasi karışıklığın Türkiye ve İspanya turizmine olumlu yansıyacağı belirtiliyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Osman Ayık, "Mısır ile Avrupa ve Rusya'dan gelen ortak bir turist pazarımız vardı. Buradaki darbeden en büyük etkiyi turizm sektörü gördü. Ülkeye giden turistler Akdeniz çanağına geçer. Her ne kadar böyle bir beklentimiz olmasa da Türkiye bundan payını alır" değerlendirmesini yaptı. Mısır ile Türkiye arasında çok büyük bir turist alışverişi olmadığını söyleyen Ayık, "Bizim aramızdaki alışveriş ortak pazarı kullanmamızdı" dedi.

GELENE KAPIMIZ AÇIK

Mısır'ın geçim kaynağının turizm olduğunu dile getiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise "Ortak pazarları kullanmamız nedeniyle Türkiye'ye turist akışı olacaktır. Fakat hiçbir tur firmamız komşumuzun mutsuzluğundan pay çıkarma hedefinde değildir. Gelmek isteyen turiste de gelme diyemeyiz" dedi.

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran

500 bin turisti çekeriz
İtalya ve Fransa'daki tur şirketlerinin Mısır operasyonlarını durdurduğunu ve müşterilerini geri çektiğini dile getiren Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Geri çekiş ve tur iptallerinin devamı gelir" dedi. Önümüzdeki dönemde ortalama 500 bin turistin Mısır'dan Türkiye'ye yöneleceğini söyleyen Onaran, "Bundan en büyük payı ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyıları alır" dedi.

tatil.com Genel Müdürü Serdar Şahin

Eylül-ekimde artışlar görülür
Yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle Mısır'ın turizmde en durgun sezonu yaşadığını dile getiren tatil.com Genel Müdürü Serdar Şahin, "Mısır'daki bu kaotik durumun Türkiye'ye olumlu yansıması ancak eylül-ekim dönemlerinde olur" dedi. Mısır'daki turistin çevreye kayacağını söyleyen Şahin, "En büyük payı Türkiye ve Akdeniz çanağındaki güçlü rakibimiz İspanya alır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır turisti Türkiye yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN