Merkez'den dolara müdahale

Giriş Tarihi: 8.7.2013 10:02 Güncelleme Tarihi: 8.7.2013 13:10

Merkez Bankası'ndan dolarda görülen yükselişe karşı alınacak önlemlere karşı açıklama geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı, "Bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacaktır" dedi.

TCMB Başkanı Başçı'nın yaptığı yazılı açıklamada, "Bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacaktır. Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak belirlenecektir" değerlendirmesini yaptı.DOLARA TARİHİ ZİRVESİNDEN MERKEZ BANKASI MÜDAHALESİ

Güne alıcılı başlayarak bankalararası piyasada tarihinin en yüksek seviyesini gören dolar/TL'ye Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sözlü ve döviz satım ihalesi ile müdahale etti.

Dolar/TL, bankalararası piyasada tarihinin en yüksek seviyesi olan 1,9739'u gördükten sonra, TCMB'nin "ek ve güçlü parasal sıkılaştırma" açıklaması ve 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açmasının ardından düşüşe geçerek 1,9508'e geriledi.

TCMB'den yapılan açıklamada Başkan Erdem Başçı, bugünden itibaren güçlü bir ek parasal sıkılaştırma uygulamasına başlanacağını ve parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olmasının esas olduğunu belirtti. Uygulamanın süresinin döviz piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak belirleneceği ifade edilen açıklamanın ardından miktar bazlı repo ihalesinin açılmaması ve 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesinin açılmasıyla döviz piyasasında güçlü ateşin şimdilik söndüğü görülüyor.

Analistler, küresel piyasalarda dolara olan talebin devam etmesi durumunda Merkez Bankası'nın müdahalelerinin yeterli olmayabileceğini belirterek, gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye giriş ve çıkışlarının genel yön üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini kaydediyor.

Bu dakikalarda 1,95 sınırında dengelenen dolar/TL, aylık bazda yüzde 3,94, yılbaşından bu yana ise yüzde 9,46 oranında yükseliş kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den dolara müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN