Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyar $'lık afet yönetimi

Giriş Tarihi: 8.7.2013

28-30 Ağustos'ta 2'ncisi düzenlenecek IDME- Afet Yönetimi Fuarı, 41 ülkeden binin üzerinde katılımcıyı ağırlayacak. Fuarın 1 milyar dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor

Başta deprem olmak üzere, heyelan, sel ve çığ gibi doğal felaketlerin yaşandığı Türkiye'de milyar dolarlık afet yönetimi pazarı oluştu. Son yıllarda çoğalan afetler, bu alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketleri geçen yıl istanbul'da ilki yapılan IDME- Afet Yönetimi Fuarı'nda bir araya gelmişti. Bu yıl 28-30 Ağustos'ta ikincisi düzenlenecek olan fuara katılım oldukça yoğun. TRIO İstanbul tarafından İstanbul Expo Center'da gerçekleştirilecek fuarda afet öncesi, afet sırası ve sonrasında kullanılan ekipmanlar sergilenecek. 'Çok geç olmadan' sloganıyla yola çıkılan fuar, 'Küresel tehdit, yerel tecrübe: Afet yönetiminde sürdürülebilirlik' temalı konferanslara da ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE MERKEZ ÜLKE
Türkiye'nin, başta deprem olmak üzere, çok büyük afetlerin yaşandığı bir bölgede bulunduğuna işaret eden TRİO İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cingöz, "Bu coğrafyanın insanları, birçok milletten daha fazla afet tecrübesine sahip. Yaraları sarmak ve afeti yönetmek konusunda refleksleri çok güçlü. Türkiye, bu fuarın düzenlenmesi için ideal koşulları barındıran merkez ülke" dedi. Geçen yıl 500 milyon dolarlık hacme ulaşan fuarın, bu yılki hacminin 1 milyarın üzerine çıkacağını belirten Cingöz, "3 yıl içinde 3 milyarı yakalarız" diye konuştu.

BÜROKRATLAR KATILIYOR
Geçen yıl aralarında Azerbaycan, Uganda, Pakistan, Japonya ve ABD'nin de yer aldığı 22 ülkeden katılımcıları ağırladıklarını söyleyen Cingöz, bu yıl ülke sayısının 40'a çıktığını belirtti. Cingöz şöyle konuştu: "Bu yıl firma sayımız 100, metrekaremiz ise 14 bine çıktı. Brezilya Savunma Bakanı, Şili İçişleri Bakanı ve daha birçok ülkenin üst düzey bürokratlarını ağırlayacağız. Geçen yıl büyük ilgi gördük. Bu yıl daha da büyüdük."

BİN 500 ŞİRKET VAR
Cingöz, benzer bir fuarın ABD'de yapıldığını belirterek Türkiye'nin Ortadoğu, Afrika ve Uzakdoğu'ya hitap eden bir merkez bölge olduğunun altını çizdi. Cingöz, fuarda stant kuracak firmalar hakkında da bilgi vererek şöyle konuştu: "Türkiye'de afet yönetimine yönelik üretim yapan bin 500'e yakın firma var. Özellikle deprem sonrasına yönelik prefabrik ev, çadır gibi alanlardaki üretimde oldukça başarılıyız."

AFAD VE 18 STK DESTEK VERİYOR
Trio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cingöz, fuarın organizasyonunda mücadelenin asli unsurları olan kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte hareket edildiğine dikkat çekti. IDME -Afet Yönetimi Fuarı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı destekleriyle kapılarını açacak. Kimse Yok Mu Derneği'nin stratejik ortak olarak yer aldığı, İngiltere merkezli Al Khair Foundation'un da ana sponsorluğunda düzenlenen fuar, aralarında AKUT, GEA, Lidam, Nesar gibi yerli, yabancı 18 farklı sivil toplum kuruluşu tarafından da destekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyar $'lık afet yönetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN