Sanayi üretimi azaldı

Giriş Tarihi: 8.7.2013 10:15 Güncelleme Tarihi: 8.7.2013 15:28
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bu yılın mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı mayıs ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, mayısta geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6 düşüş gösterdi. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada ise sanayinin alt sektörleri incelendiğinde mayısta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,6, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 0,5 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,5 arttı.


SANAYİ ÜRETİMİ YÜZDE 1 ARTTI

Sanayi üretimi, takvim etkisinden arındırılmış olarak bu yılın mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 artarken, ana sanayi gruplarındaki en yüksek artış yüzde 2,8'er ile ara malı ve enerji imalatında görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010=100 temel yıllı Sanayi Üretim Endeksi Mayıs 2013 verilerini açıkladı.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, mayısta takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık bazda ara malı ve enerji imalatı yüzde 2,8'er, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 1,5, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 1,6 artarken, sermaye malı imalatı yüzde 5 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 23,3 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada bu yılın mayıs ayında bir önceki aya göre en fazla üretim artışı gösteren sektör yüzde 9 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı oldu. Bu sektörü, yüzde 7,7 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 6,3 ile kömür ve linyit çıkartılması sektörleri izledi.

Takvim endekslerinden arındırılmış hesaplamada mayısta yıllık bazda imalat sanayinde en büyük düşüş yüzde 37,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, aynı ayda bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 15,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında yaşandı. Bu sektörü, yüzde 15,1 ile metal cevherleri madenciliği imalatı takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN