Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akkuyu için ÇED başvurusu

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ tarafından, Mersin Gülnar'daki Büyükeceli Beldesi'nde yapılması planlanan "Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi"ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu.

Giriş Tarihi: 9.7.2013 14:42
Şirketten yapılan açıklamaya göre, bakanlığa sunulan rapor yaklaşık 3 bin sayfa ve 12 bölümden oluşuyor.

Projenin tanım ve amacı ile proje için seçilen yerin konumundan başlayarak, projenin sosyal ve ekonomik boyutları, fiziksel, biyolojik çevrenin özellikleri, doğal kaynakların kullanımı, sosyo-ekonomik çevrenin özellikleri gibi pek çok konuda detaylı bilgiler içeren raporda, kamuoyu tarafından sıklıkla sorulan depremsellik, deniz suyu sıcaklığı, atıkların bertarafı, tarım ve hayvancılık ile hava, su ve toprağın durumu gibi konularda da bilimsel gözlemler ve detaylı araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler yer alıyor.

Rapor, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve diğer temsilcilerden oluşan İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilecek. Komisyon çalışmalarının sonucunu bakanlığa sunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, komisyon çalışmalarını ve kamuoyunun görüşlerini dikkate alarak ÇED Raporu hakkındaki kararını Akkuyu NGS AŞ'ye bildirecek.

Akkuyu Nükleer Santral Projesi için yürütülen ÇED çalışmaları kapsamında ÇED Başvuru Dosyası 2 Aralık 2011 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştu. Daha sonra 29 Mart 2012 tarihinde santralin yapılacağı Büyükeceli Beldesi'nde Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan toplantı sonrası komisyonca belirlenen ÇED Raporu Özel Formatı ise 21 Mayıs 2012 tarihinde verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkuyu için ÇED başvurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN