Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirliliğe kampusta çözüm buldu

Üniversiteli genç girişimci Ceren Ağaoğlu, çevre sağlığında bugüne kadar göz ardı edilen elektromanyetik kirliliği oksijen ve suyla yok etmeyi başardı. İcat bu alanda bir ilk

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Türkiye'nin genç girişimcileri yaratıcı buluşlarıyla iş hayatında ön sıralara çıkıyor. Bu isimlerden biri de Ceren Ağaoğlu. Ağaoğlu, çevre hassasiyeti konusunda bugüne kadar göz ardı edilen elektromanyetik kirliliğe ilişkin önemli bir icada imza attı. Koç Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nde okuyan Ağaoğlu'nun buluşu sayesinde yaşadığımız her alanı kaplayan ve sağlık açısından ciddi zararlar doğuran manyetik dalgalardan basit bir yöntemle kurtulmak mümkün.

HEDEF İNSAN SAĞLIĞI

Ağaoğlu'nun geliştirdiği cihaz, su ve oksijeni kullanıyor. Ağaoğlu yöntemi şöyle anlatıyor: "Dünya Sağlık Örgütü'nün manyetik dalgaların yoğunluğuna ilişkin belirlediği bir değer var. Cihaz öncelikle bulunduğu alanda ölçümleme yapıyor. Manyetik dalgalar insan sağlığını tehdit eder seviyedeyse sistem otomatik olarak devreye girerek ortamı temizlemeye başlıyor." Cihazın dünya çapında bir ilk olan elektromanyetik dalgaları yok etme sistemi sanıldığı kadar karmaşık değil. Ağaoğlu, "Cihazın içinde çok özel molekül dağıtıcılar var. Bu moleküller su ve oksijen aracılığıyla elektromanyetik dalgaların ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Bitkisel bir yöntem olduğundan sağlıklı da. Böylece elektromanyetik dalgaların dokularla etkileşim hızı yavaşlıyor. Dalga oranı sınırın altına düştüğü zaman cihaz otomatik olarak tekrar devreden çıkıyor."

Çalışma prensibi hepsinden farklı

Ağaoğlu bitkilerle elektromanyetik temizlik projesinin diğer kirliliğe karşı ürünlerden ise ayrıştığını belirtiyor. "Örneğin bazı manyetik dalga önleyici kumaşlar var" diyen Ağaoğlu, "Ancak bu kumaşlar tamamen iletişimi kestiği için bu kez telefonla konuşmanız mümkün olmuyor. Benim projemde ise hem ulaşılabilir oluyor hem de sağlıklı kalıyorsunuz. Diğerlerinde ise bazı aksesuvarlar kullanmak zorundasınız" şeklinde konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirliliğe kampusta çözüm buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN