Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurusıkı müdahale

Dövizin ateşini düşürmek için 2.25 milyar $ satan Merkez, rezervlerini % 5 eritti. Doları sadece 2 kuruş indirebildi. Repodan para alan banka dövize koşunca Merkez'in müdahalesi işe yaramadı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Sabah 1.97 TL'yi test eden dolara karşı müdahale silahını çeken Merkez Bankası, kur ve faiz lobisi arasında kaldı. Yüzde 4.5'le haftalık repo ihalesi açmayarak TL'yi kısan Merkez, daha sonra gecelik yüzde 6'yla piyasaya 17 milyarın üzerinde para dağıttı. 7 ihaleyle toplam 2 milyar 250 milyon dolar döviz sattı. Piyasaya hem TL hem de dolar verilince kur ancak 1.95'e inebildi. Fed'in çıkış stratejisinin erkene alınabileceği endişesiyle geçen hafta yükselmeye başlayan dolar dün de sabah 1.9737 TL'yi gördü. Sabah saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "ek sıkılaştırma" açıklaması yaptı. Parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olmasının esas olduğu belirtildi. Uygulamanın süresinin döviz piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak belirleneceği vurgulandı. İlk adım olarak haftalık repo ihalesi açılmadı. Daha sonra da banka döviz satım ihalelerine başladı. Öğle saatlerinde piyasa yapıcı bankalar Merkez'den repo imkânını kullanmaya başladı. Bankalara 17.5 milyar lira verildi.

7 KEZ MÜDAHALE ETTİ

Banka dün 7 ihaleyle toplam 2.25 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. 11 Haziran'dan bugüne yapılan döviz satış tutarı da 4.9 milyar dolara ulaştı. Merkez'in döviz satım ihalaleriyle kur, gün içinde 1.94-1.96 TL bandında dalgalandı. Kapanışta ise 1.95 TL seviyelerine geldi. Güne 2.2420'li seviyelerden başlayan sepet bazında TL ise 2.2211'e kadar geriledi. Uzmanlar bankanın piyasaya hem TL hem de döviz vermesinin müdahalenin işe yaramamasına neden olduğunu belirterek, "Dövize müdahale edildikçe ateşin dinmemesi piyasanın tansiyonunu yükseltti. Haftalık repo açılmamasına rağmen piyasa yapıcı bankalara TL likiditesi verildi. Yüzde 6'yla Merkez'den para alan döviz alıyor. Bir gün sonra kurun yeniden 1.97 TL'lerde açılacağı ihtimaliyle Merkez'in parasıyla döviz alınıyor. Gecelik faizin yüzde 6 olmasına bakılmıyor" diyor.

BANKACILAR İLE TOPLANTI
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dün bankacılar ve ekonomistlerle toplantı yaptı. Bankacılar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda dünkü adımların kurdan ziyade kredi büyümesi nedeniyle atıldığı mesajını verdiğini söyledi. Bankacılar, Başçı'nın rezervler konusunda bir sıkıntı görmediğini söylediğini de belirttiler.

FAİZ YÜKSELİŞTE BORSA DÜŞÜYOR
Bono piyasasında ise faizler yükseldi. 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 7.79 seviyesindeydi. Gösterge faiz yüzde 8.26'ya çıktı. 10 yıllık tahvil faizleri de arttı. Borsa İstanbul ise yüzde 1.96 kayıpla 71 bin 682 puandan günü tamamladı. Euro dolara karşı toparlandı. Parite 1.2970'e yükseldi.

KUR ETKİSİ GEÇİCİ OLUR
Döviz kurunda haziranda yaşanan yükselişin enflasyonu nasıl etkileyeceği merakla beklenirken bankanın dün yaptığı sunumda etkinin geçici olacağı izlenimi verildi. Merkez Bankası'nın sunumunda, "Çekirdek enflasyon göstergeleri haziran itibarıyla ılımlı bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte, yakın dönemde gözlenen döviz kuru hareketleri dış ticarete konu olan fiyatlarda geçici bir etki yapabilecektir" ifadelerine yer verildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurusıkı müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN