Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Risk yönetimiyle ekonomi güvencede

Risk yönetiminin, ekonomik faaliyetlerin sekteye uğramadan sürmesini sağladığını belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, şirketlerin sigortacılardan risk yönetimi desteği almalarının, kendi güvenceleri için önemli olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Risk yönetimi konusunda açıklamalarda bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, sadece belirli faaliyet kollarına teminat verme gibi bir politikaları olmadığını belirtti. "Sigortacılık, istatistik biliminin de yardımıyla toplanan verilerden yola çıkan, olasılıklar üzerine fiyat/prim hesaplaması yapan ve bu doğrultuda ticari sonuçlar elde eden bir sektördür" diyen Ülken, bu aşamada "yüksek riskli" ya da "düşük riskli" işletmelerden bahsetmenin daha doğru olacağını söyledi. "Risk yönetimi ekonomik faaliyetlerin sekteye uğramadan devam etmesini bir anlamda garantiye alıyor. Ancak sigortalanacak işletmelerde aynı anlayışı görmek her zaman mümkün olamıyor. Özellikle yetersiz önlemlere sahip olan ve sigortacısı tarafından önlem alması tavsiye edilen bazı işletmeler, aslında çok önemli bir hizmet ve fırsat olarak görülmesi gereken bu risk raporlarını ilave bir maliyet unsuru olarak değerlendirip, risklerini en düşük primlerle sigortacısına devretmeye çalışabiliyor" diyen Ülken, risk yönetimi talebinin genellikle sigortalılar yerine sigortacılardan geldiğini vurguladı. "Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik'in 6'ncı maddesinde 'Sigorta şirketleri, yangına karşı sigorta ettirme talebi aldıkları binalarda, tesislerde ve işletmelerde, yönetmelik hükümlerine uyulup uyulmadığını kontrol etmek mecburiyetindedir' şeklinde bir hüküm söz konusudur" diyen Ülken, bu hüküm uyarınca risk analizi amacıyla ziyaret ettikleri işletmelere yasalarla belirtilen zorunlulukların yerine getirilmesi gerektiğini ayrıca bildirdiklerini ifade ederek sözlerini tamamladı.

'TÜM İŞLETMELER ÖNLEM ALMALI'
Risk yönetimini etkin bir şekilde uygulayan işletmeler olduğu kadar, uygulamayanların da sayısının fazla olduğuna dikkat çeken Ülken, "Son olarak 2009 yılında güncellenen 'Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik' ile belirlenmiş, asgari güvenlik önlemlerini dahi almamış olan işletmeler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hem yönetmelikle belirlenen asgari zorunluluklar, hem de risk yönetimi kavramı, can ve mal güvenliğini ön plana almasından ötürü tartışılmaması gereken bir konu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Risk yönetimiyle ekonomi güvencede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN