PIN kodu 1.5 milyar

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Turkcell'de belirsizlik kalkıyor. İngiliz Mahkemesi Çukurova'nın Altimo'ya % 13.81'lik hisse için 1.5 milyar $ ödemesine karar verdi. Gözler Karamehmet'e çevrildi. Temettü coşkusuyla şirketin hisseleri % 2.23 arttı

Çukurova'nın Turkcell hisselerini geri almak için ödeyeceği miktar netleşti. İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Çukurova'nın hisseleri geri almak için Altimo'ya 1.565 milyar doları 60 günde ödemesini kararlaştırdı. Gözler Çukurova'nın parayı nasıl ödeyeceğine ve daha önce "Turkcell için gerekeni yaparız" mesajları veren devlete çevrildi.

ÖDENMEZSE RUS'A YARAR
Çukurova Grubu'nun 60 gün içinde parayı ödemesi durumunda Turkcell'de hakimiyet yabancılara geçmeyecek. Grubun parayı süresinde yatıramaması durumunda ise yüzde 13.81'lik hisse Rus Altimo'ya geçeceği için firma Çukurova Telecom Holding'i kontrol eder hale gelecek. Mahkemenin açıkladığı tutara ödeme tarihine kadar geçen süre içinde yıllık libor artı yüzde 8 faiz işleyecek.

TEMETTÜ COŞKUSU

Ortaklar arasındaki belirsizliğin kalkmasıyla genel kurulun gerçekleşebileceği ve temettünün (kâr payı) önünün açılacağı beklentisi hisseleri coşturdu. Borsa İstanbul'da güne 11.30 liradan başlayan Turkcell hisseleri kararın açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Günü yüzde 2.23 yükselişle 11.45 liradan kapattı. Mahkemenin kararı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na borçlarını geri ödemek için Show TV'yi Ciner Grubu'na satan ve Digiturk için de görüşmelere başlayan Çukurova'nın finansman arayışı açısından kritik önem taşıyor. TMSF, Çukurova Grubu'ndan 455 milyon doları tahsil için bazı şirketlere el koymuştu.

YABANCI ORTAKLAR MEMNUN
Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin "Karar Turkcell'in hissedar yapısına ilişkin durumu nihai olarak netleştirecek. Memnunuz" dedi. TeliaSonera da kararı olumlu karşıladığını belirtti.

"TURKCELL TÜRK'TÜR TÜRK KALACAKTIR"
Sermaye Piyasası Kurulu da mevzuatın gereğinin yapılmaması üzerine müdahalelerde bulunmuştu. Yönetim kuruluna bağımsız üye atamalarının yapılmaması üzerine 3 kişiyi görevlendirmişti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yüzde 30-35 oranında halka arz edilmiş şirketin yönetiminin değişmesine kayıtsız kalınamayacağını belirterek ortaklara mesaj vermişti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Turkcell'in stratejik açıdan önemine vurgu yaparak, "Bu şirketi yönsüz, başıboş, idaresiz ve yönetim kurulsuz bırakamayız" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PIN kodu 1.5 milyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN