Türkmenistan'dan tarihi anlaşma

Satış konusundan Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmak isteyen doğalgaz zengini Türkmenistan yakın komşusu Afganistan ile gaz alım-satım anlaşması imzaladı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 16:36
Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a taşıyacak olan TAPI boru hattı projesi kapsamında iki ülke arasında doğalgaz anlaşması imzalandı.

Aşkabat'ta projeye taraf ülkelerin bakanlarının katıldığı 17. toplantıda konsorsiyum kurulması kararı alındı. Toplantıda TAPI LTD Konsorsiyumu kurulması yönünde protokol imzalandı.

Türkmenistan söz konusu anlaşmayı daha önce de Pakistan ve Hindistan ile imzalamıştı.TAPI toplantısı için Aşkabat'ta bulunan Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Marpadi Veerappa Moily ile Pakistan'ın petrol ve tabii kaynaklardan sorumlu Devlet Bakanı Jam Kamal Khan, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

1993 yılında başlayan Türkmen gazının Güney Asya'ya ulaşmasını öngören proje, son birkaç yıl içinde hızlandırıldı. Projeye katılan ülke bakanları düzeyinde yapılan görüşmeler, sonucunda projede önemli gelişmeler elde edildi.

ABD'nin Chevron, Exxon Mobil, İngiltere'nin British Petrolium, BG Group, Almanya'nın RWE ve Malezya'nın Petronas şirketleri bu projere yer almak istediği açıklandı.


TAPI

Türkmen gazının Güney Asya'ya ulaşmasını öngören proje 1993 yılında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan arasında başladı. Bu projeye daha sonradan Hindistan da dahil oldu. Aralık 2010 'da Aşkabat'ta düzenlenen taraf ülkelerin devlet başkanlarının katıldığı TAPI Zirvesinde projenin hızlandırılması kararı alındı. Projenin maliyetinin 7,6 milyar doları bulması bekleniyor. Dünyanın en büyük ikinci doğalgaz yatağı olan Galkınış sahasında başlayacak olan proje, bin 735 kilometrelik hatla Hindistan'a kadar ulaşacak.

Hattın 200 kilometresi Türkmenistan, 735 kilometresi Afganistan, 800 kilometresi Pakistan topraklarından geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'dan tarihi anlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN