Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deri sektöründe ihracat artışı

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dinç, ocak - haziran döneminde Türkiye'nin ihracatının yüzde 2,5 artarak 74,6 milyar dolar olduğunu belirterek, "Aynı dönemde deri ve deri ürünleri ihracatı yüzde 15,4 oranında artarak 846 milyon dolara ulaştı" dedi.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 13:00
Dinç, TKDD'nin düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türk deri sektörü için en büyük ve en önemli pazarın halen Rusya olduğunu belirtti. Rusya pazarı ile ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini ifade eden Dinç, Deri Tanıtım Grubu'nun da desteğiyle Rusya pazarında Türk deri sektörünü tanıtmak için önemli projeler üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerini bildirdi.

Dinç, Türkiye'nin yakaladığı ihracat ivmesine değinerek, 2013 Ocak - Haziran döneminde Türkiye'nin genel ihracatının yüzde 2,5 artarak 74,6 milyar dolar olduğunu kaydetti. Aynı dönemde deri ve deri ürünleri ihracatının yüzde 15,4 oranında arttığını ve 846 milyon dolara ulaştığını vurgulayan Dinç, deri ve deri mamulleri ihracatının, toplam ihracat içindeki payının yüzde 1,1 olduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Dinç, "Geleneksel Avrupa pazarımızdaki durgunluktan bizler sektör olarak olumsuz şekilde etkilenmeye devam ederken, ABD'nin toparlanmasının yaratabileceği fon çıkışları nedeniyle ülke ekonomimiz için de dikkat gerektiren bir sürece doğru yaklaşıyoruz. Hükümetimizin ve Merkez Bankası'nın aldığı proaktif önlemlerin ve özellikle ihracatımızın geliştirilmesi için yapılan başarılı çalışmaların hız kesmeden devam ettirilmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Lemi Tolunay da Türkiye'deki deri pazarının 2012'de 1,6 milyar dolar resmi ihracat rakamına sahip olduğunu ama bu resmi rakam haricinde 2012'de toplamda 4 milyar dolar bir ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Deri sektörünün Türkiye ekonomisine ciddi anlamda destek veren bir sektör olduğuna işaret eden Tolunay, 2023'de hedeflerinin resmi ihracat rakamını 5,2 milyar dolara çıkartmak ve bu resmi rakam haricinde de sektörün 10 milyar dolarlık bir rakama ulaşması olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deri sektöründe ihracat artışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN