Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizde spekülatör avı

BDDK, bankaları döviz sorgusuna aldı. Kurum, finans kuruluşlarından Merkez Bankası'nın rekor döviz sattığı gün yapılan işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi istedi. 2 milyon doların üzerindeki tüm işlemlerin mercek altına alındığı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 11.7.2013
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) son iki gündür döviz piyasasında gerçekleşen işlemlerle ilgili inceleme başlattı. Ekonomi yetkilileri, incelemenin bankaların herhangi bir manipülatif işlem yapıp yapmadığının belirlenmesi için yürütüldüğünü söyledi.

2 MİLYON $ VE ÜZERİ TAKİPTE

BDDK, Merkez Bankası'nın rekor döviz satım ihalelerinin de yer aldığı 8-9 Temmuz tarihlerinde bankaların ihaleler ve müşteri işlemlerine ilişkin tüm ayrıntıları talep etti. Kurumdan bankalara gönderilen yazıda döviz masalarında yapılan işlemlerle ilgili bilgi istendi. BDDK'nın talep ettiği bilgiler arasında Merkez Bankası'ndan yapılan döviz satım ihaleleri bunlara atılan teklifler ve buradan sağlanılan dövizin nerede kullanıldığı bilgilerinin de yer aldığı belirtiliyor. Bankacılar 2 milyon dolar üzeri tüm işlemlerle ilgili bilgi istendiğini vurguladı.

BDDK: RUTİN UYGULAMA

BDDK döviz piyasasına ilişkin incelemenin rutin olduğunu belirtti. Açıklamada "BDDK'nın, her konuda anında bilgi sahibi olmayı istemesi görevi gereğidir. Yapılan işlemler de bunun dışında bir şey değildir. Dolayısıyla yetkisi olan bütün alanları aktif olarak denetleme konumundadır. Bu işlemlerse var olan yetkilerin kullanıldığı aktif izlemedir. Basında yer alan hususlar da bu uygulamalar dışında değildir" denildi.

2.2 MİLYAR SATMIŞ 2 KURUŞ İNDİRMİŞTİ
Merkez Bankası, pazartesi günü yedi döviz satım ihalesiyle toplam 2.25 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. İhaleler sonrasında dolar 1.9737 seviyesindeki tarihi zirveden dönmüş ancak gün sonunda iki kuruş inebilmişti.

GEZİ'NİN FATURASINI ÇIKARIYOR
Sabah'ın sürekli gündemde tuttuğu bankaların kredi ve komisyon oyunları da BDDK tarafından mercek altına alındı. Kurum, Gezi Parkı olayları sırasındaki şikâyetler üzerine inceleme başlattı. Yetkililer, "Kredileri çağırdığı ya da faizlerini yükselttiği" öne sürülen bankalara yönelik kesilmiş cezalar olduğunu belirtti. Öte yandan, Gezi Parkı olayları sırasında 15 kişinin hesaplarına farklı tutarlarda para yatırıldığı saptandı. Yapılan ilk araştırmalarda aktarılan paraların üçüncü bir ülke üzerinden gönderildiği tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizde spekülatör avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN