Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"En az 40 aracı kurum etkilenir"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB), aracı kurumlar için öngörülen sermaye miktarlarının çok yüksek olduğunu savundu.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 15:19
Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB), aracı kurumlar için bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak duyurulan yeni sermaye tutarlarının, benzer ülke örnekleriyle karşılaştırıldığında ve piyasaların boyutu düşünüldüğünde çok yüksek göründüğünü, düzenlemenin en az 40 kurumu etkileyeceğini açıkladı.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), aracı kurumların özsermaye yükümlülüklerine ilişkin yeni tebliği, dar yetkili aracı kurumların 2 milyon TL, kısmi yetkili aracı kurumların 10 milyon TL ve geniş yetkili aracı kurumların 25 milyon TL asgari özsermayeye sahip olmasını öngörüyor. Yeni uygulama 1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek.

Düzenlemeye ilişkin basın açıklaması yapan TSPAKB, "Özellikle emir iletimine aracılık faaliyeti olarak tanımlanan model için gereken 2-10 milyon TL aralığındaki sermaye tutarı, bu faaliyetle yapılabilecek işlerin büyüklüğü düşünüldüğünde, söz konusu sermayenin alternatif getirisini sağlamayabileceği değerlendirilmektedir" denildi.

Düzenlemelerin bu şekilde yürürlüğe girmesinin en az 40 üyeyi etkileyeceğini belirten TSPAKB, "Bu üyelerimizin bir kısmı sermaye artırımına giderek faaliyetlerine devam edebilecek, bu yolu tercih etmeyenler ise faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacaktır" dedi.

TSPAKB, düzenlemelerin yürürlük tarihinin bir yıl ertelenmiş olması ile bu süre içinde, düzenlemelerin yaratabileceği ekonomik ve sosyal sonuçların düzenleyici kurum ve kişiler tarafından tekrar değerlendirileceğini umut ettiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"En az 40 aracı kurum etkilenir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN