Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartonsan’dan 100 milyon liralık yatırım

43 yıldır gerçekleştirdiği kuşe karton üretimi ile Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın ise ilk 5 üreticisinden biri konumuna gelen Kartonsan, karton makinası tevsii yatırımı gerçekleştiriyor.

Giriş Tarihi: 13.7.2013 12:34
100 milyon TL'lik yatırımın tamamını öz sermayeden karşılayacak olan Kartonsan, üretim kapasitesini yüzde 30 artırarak, 180 bin tondan 240 bin tona çıkaracak. Mühendislik çalışmalarının yürütüldüğü makine yatırımı Haziran 2014'te tamamlanacak. Kartonsan Genel Müdürü Haluk İber, "Avusturya'nın önde gelen makina üreticisi olan Andritz firması ana tedarikçimiz olacak. Bobin kesme makinası siparişini ise sektörün en büyük firmalarından VOITH Paper'a vermiş bulunmaktayız. 2014 yılı sonuna kadar sektördeki etkinliğimiz daha da artmış olacağız" dedi.


TÜRKİYE PAZARININ YÜZDE 35'İNE SAHİP

Yatırım ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Haluk İber, "Bir şirketi büyütmek istiyorsanız bunun yolu teknolojilerin yenilenmesinden geçer" dedi. Mayıs 2012'de karar verilen karton makinası tevsii yatırımı ile ilgili siparişlerin, ÇED raporunun alınmasından sonra gerçekleştiğini ifade eden Haluk İber, "Bu yatırım nedeni ile 2014 yılı bizim için oldukça önemli. Söz konusu yatırımla birlikte kapasitemiz yüzde 30 artacak" dedi. Kartonsan'ın Türkiye pazarının yüzde 35'lik kısmına sahip olduğunu açıklayan Haluk İber, "Geçen yıl 177 bin tonluk üretime karşılık 158 bin tonluk bir satış gerçekleştirdik. Bu rakamın 36 bin tonluk kısmı ihraç edildi. Satışlardan elde ettiğimiz 206 milyon TL'nin 138.8 milyon TL'si iç piyasadan, kalan kısmı ise ihracattan elde edilen gelirden oluşuyor. Kartonsan olarak toplam üretimimizin yüzde 78'ini iç piyasaya yüzde 22'sini ise yurtdışına satıyoruz" dedi.


20'NİN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR

İhracat pazarları ile ilgili bilgi de veren Haluk İber, "Ana pazarlarımızı Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, İspanya ve Portekiz oluşturuyor. İngiltere, Mısır ve Özbekistan ise yeni pazarlarımız" dedi. 20'nin üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını bildiren Haluk İber, 2014'te 36 bin tonluk ihracat rakamını koruyacaklarını, iç piyasada ise 140 bin tonluk satış hedeflediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartonsan’dan 100 milyon liralık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN