THY'de özelleştirme türbülansı

ÖİB'nin, dün THY ile ilgili iki farklı açıklama yapması akılları karıştırdı. Sabah, THY'nin yüzde 49.2 hissesinin satılacağını açıklayan ÖİB, öğleden sonra "Böyle bir şey yok" dedi

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Dün THY'de adeta özelleştirme bilmecesi yaşandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) Borsa İstanbul'a yaptığı "Türk Hava Yolları'nın (THY) kamuya ait yüzde 49.12 hissesinin özelleştirme çalışmaları kapsamında Mc Kinsey ile danışmanlık hizmet alımı sözleşmesi imzalanacak" açıklaması akıllara THY özelleşiyor mu sorusunu getirdi. Ardından ÖİB, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve Borsa İstanbul'a gönderilen bir yazıyla THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili çalışma olmadığını açıkladı.

ÖZELLEŞTİRME YOK
ÖBİ'nin gün içinde iki farklı tavrı THY'de özelleştirme türbülansı yarattı. ÖİB'den yapılan açıklamada bazı yayın organlarında THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "THY Satılıyor" haberlerinin yer aldığına dikkat çekerek, "THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik haberler doğru değil. THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili bir çalışma yoktur" denildi.

MALİYE DE YALANLADI

Maliye Bakanlığı'ndan da benzer bir yalanlama geldi. Açıklamada, haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada ÖİB'in net bir şekilde yalanlandığı halde aynı içerikli haberlerin devam ettirildiğine işaret edilen açıklamada, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili de bir çalışmanın olmadığı aktarıldı.

İstanbul'da uçak trafiği rekor kırdı
Uçak ve yolcu trafiğinin arttığı yaz sezonunda İstanbul Atatürk Havalimanı'nda sürekli uçak rekoru kırılırken hava trafiğini rahatlatmak adına iki uçak arasındaki mesafe de 5 milden 3 mile düşürülmüştü. Dün akşam ise Florya-Ataköy arasında yer alan 05-23 numaralı pistte iniş için yaklaşan uçaklar birbiri ardına sıraya girdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'de özelleştirme türbülansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN