İstanbul'da fiyatları yükseldi

Giriş Tarihi: 15.7.2013 11:40

Haziran ayında İstanbul genelinde fiyatlarında yükseliş yaşanırken, Beyoğlu ve Şişli'de düştü.

Haziran ayında İstanbul genelinde fiyatlarında yükseliş yaşanırken, Beyoğlu ve Şişli'de düştü.

AA muhabirinin Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin'in Satılık Konut Fiyat Endeksi Haziran 2013 verilerinden derlediği bilgiye göre, haziran ayı içerisinde, İstanbul geneli ortalama konut satış fiyat endeksi yüzde 1,66 konut kredi hacmi yüzde 3,06 artış gösterirken, Beyoğlu ve Şişli yakınındaki mahallelerde konut fiyatları yüzde 0,6 ile yüzde 3,03 arasında değişen oranlarda geriledi.

Konut satış fiyatlarının en fazla düştüğü yer yüzde 3,03 ile Harbiye olurken, en az düşüş yüzde 0,6 ile Cihangir'de gerçekleşti.

Fiyatlar, Fulya'da yüzde 2,86, Mecidiyeköy'de yüzde 2,54, Feriköy'de yüzde 2,45 ve Gümüşsuyu'nda yüzde 1 oranında geriledi.

Harbiye'de bir önceki aya göre fiyatlar ortalama bir daire için 13 bin 100 lira düştü. Bu da 10 yıl vadeli konut kredisi kullanacaklar için (kredi değer oranı yüzde 75, kredi faiz oranı aylık yüzde 0,70) aylık taksitlerin 121 lira daha az ödenmesine neden olacak.


" KONUT KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK"

Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin Veri Uzmanı Orhan Vatandaş, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişleme programını 2014 yılı içerisinde durduracak olmasının, son yıllarda izlenen parasal genişleme politikasının sonlanacağına işaret ettiğini belirtti.

Bu belirsizlik ortamının ABD'deki faiz oranlarını yukarıya çekeceğini vurgulayan Vatandaş, buna bağlı olarak gelişen ülkelerdeki sıcak para çıkışıyla birlikte Türkiye'deki konut kredi faiz oranlarının yükseleceğini söyledi.

Vatandaş, "Konut Fiyatları" ve "Konut Kredisi Faiz Oranları" arasındaki ters yönlü kuvvetli ilişki dikkate alındığında, gelecek süreç içerisinde konut fiyatlarında durağan bir seyrin olabileceğini belirtti.


Konut Fiyatları Haziran Ayı Değişimi
Beyoğlu Cihangir +0.60%
Beyoğlu Gümüşsuyu -1.00%
Şişli Feriköy -2.45%
Şişli Fulya -2.86%
Şişli Harbiye -3.03%
Şişli Mecidiyeköy -2.54%
İstanbul İl Geneli Ortalaması +1.66%

*Kaynak: REIDIN EmlakEndeks Haziran ayı sonuçları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da konut fiyatları yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN