Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan cezayı çok buldu üyeler 'kartel var' dedi

Rekabet Kurulu'nun 12 bankayla ilgili gerekçeli kararı yayımlandı. Kararda iki üyenin 'kartel' çıkışı dikkat çekti. Başkan ise cezaları çok buldu

Rekabet Kurulu'nun ortaklaşa mevduata düşük, krediye yüksek faiz veren 12 bankaya kesilen 1.1 milyarlık cezanın gerekçeli kararı yayımlandı. Karar kurumun başkanı Nurettin Kaldırımcı'nın da idari para cezalarını fazla bulduğunu gösterdi. Kaldırımcı farklı oy gerekçesinde 12 bankaya cirolarının yüzde 1.5, yüzde 1, yüzde 0.6 ve % 0.3'ü oranında idari para cezası verildiğini hatırlatarak, "Kamu bankalarına elde edilen bilgi ve bulgular ile ihlalin mahiyeti dikkate alınarak en fazla yüzde 0.5, diğerlerine de en fazla yüzde 1 idari para cezası uygulanması; yüzde 0.6 ve yüzde 0.3 oranında ceza verilen bankalara ise hiç ceza verilmemesinin uygun olacağı kanaatini taşıyorum" dedi. Başkan, İş Bankası'nın yüzde 0.6 oranında ceza kesilen bankalar arasında olmasına da itiraz etti. Bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri pazarında ağırlığı ve belirleyici gücü olduğunu belirtti.

yüzde 2 para cezası

Kurulun iki üyesi İsmail Hakkı Karakelle ve Murat Çetinkaya bankaların eylem ve davranışlarının kartel tanımına uygun olduğunu belirtti. İki üye de Akbank, Garanti ve Yapı Kredi'ye verilen cezanın yüzde 2 olması gerektiğine vurgu yaptı. Farklı oy gerekçelerinde "Teşebbüslere verilecek idari para cezasında Ceza Yönetmeliği'nin 5(a) maddesinden hareketle yüzde 2 oranında temel para cezası verilmesi gerek" denildi. Kurul üyesi Kenan Türk ise Halkbankası, Vakıfbank, Ziraat ve TEB'in anlaşma ve uyumlu eylemde bulunmadıkları kanaatinde olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan cezayı çok buldu üyeler 'kartel var' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN