Dünyayı Çin korkusu sardı

Giriş Tarihi: 16.7.2013

Çin'de büyüme % 7.5'te kalıp, yavaşlama 5'inci çeyreğe uzayınca dünyayı korku sardı. Komşu ülkelerin uykularını kaçıran Çin, küresel milli gelir ve hammadde piyasasını da vuruyor

Dünyanın en büyük ekonomilerinden Çin'in dün açıklanan yüzde 7.5'lik büyüme rakamı, tahminler paralelinde olsa da global piyasaları korkuttu. Zira ülke yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7.7 büyüyerek tehlike sinyalleri vermeye devam etmişti. Yavaşlamaya giren Çin ekonomisi Almanya'daki fabrika işçisinden, Endonezya'daki palm yağı üreticisine kadar herkesi etkiliyor.

BEŞ ÇEYREKTİR 8'İN ALTINDA

1.3 milyar tüketicisiyle aynı zamanda büyük bir pazar olan ülkenin dünya GSYH'sinden aldığı pay hızla artsa da büyümedeki gerileme, Çin'in ekonomik habitatında yer alan komşu ülkeleri tedirgin ediyor. Ülkenin en önemli ticari ortakları konumundaki Avustralya, Güney Kore ve Japonya paniğe kapıldı bile. IHS Global Insight ekonomisti Ren Şianfang, "Çin'deki toplam gayri safi yurtiçi hasıla son beş çeyrektir yüzde 8'in altında seyrediyor. Bu da sıkıntıya işaret ediyor. Büyümedeki keskin düşüş ve mali piyasalardaki karmaşa hem finans hem de meta sektöründe risklerin arttığını gösteriyor" dedi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'in yüzde 7.5'lik büyüme hedefini, hükümetin teşvik tedbirleri olmadan gerçekleştirmesi mümkün görünmüyor. Ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla petrol da üç haftalık yükselişin ardından düşüşe geçti. Brent petrolün varil fiyatı 59 sentlik düşüşle beraber 107.34 dolar oldu.

Alman hükümeti Commerzbank'ı satıyor
Alman Focus dergisi, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin, UBS'in Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkanı Axel Weber ile Commerzbank hisselerini alma olasılığı konusunda görüştüğünü duyurdu. Haberde yüzde 17'lik hissenin satışıyla ilgili görüşüldüğü belirtildi.

GSK'ya Çin'de çete lideri suçlaması

Çin polisi İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline'ı (GSK) sağlık kuruluşu görevlileri ve hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçladı. GSK ayrıca 700 firmanın katıldığı bir skandalın da elebaşı olmakla suçlanıyor. Soruşturmalar Şangay ve Zhengzhou kentlerinde yürütülüyor.

İŞTE ÜRKÜTEN TABLO
Yüzde 8'in altında büyüme
Gayrimenkul ve kredi balonu
Gelişmiş ülkelerin tarife dışı engelleri
ABD ile siber savaş
Enflasyon
Yerel yönetim borçları
Sağlıklı olmayan bankalar
İç huzursuzluklar
Karbon salınımı
Çevre sorunları

Açıklamalar kafaları karıştırdı
Çin'de devlet tarafından yapılan açıklamalar ise piyasaların kafasını karıştırdı. ABD Merkez Bankası (Fed ) Başkanı Ben Bernanke'nin yaptığı çelişkili açıklamaların bir benzeri ülkenin maliye bakanından geldi. Maliye Bakanı Lou Jiwei, cumartesi günü büyümenin yüzde 7'de kalacağı yönünde bir açıklama yapmıştı. Ardından ise resmi haber ajansı Xinhua bu haberi düzeltmişti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı Çin korkusu sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN