Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ev fiyatları düştü

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişilerin talep ettikleri konut fiyatı ortalaması Türkiye genelinde geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 2,1 azaldı.

Giriş Tarihi: 16.7.2013 09:56 Güncelleme Tarihi: 16.7.2013 12:30
Konutkredisi.com.tr'nin her ay 500 bini aşkın kredi sorgusundan yaptığı araştırmanın Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Temmuz 2013 raporuna göre, konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişilerin talep ettikleri konut fiyatı ortalaması Türkiye genelinde geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre %2,1 azaldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %8,3 oranında artış gösterirken, Ocak 2012'ye göre % 12 arttı.
SADECE DOĞU ANADOLU'DA ARTTI

Haziran ayında tüketicilerin kredi kullanarak almak istedikleri konutların fiyatı tüm bölgeler arasında sadece Doğu Anadolu Bölgesi'nde artış gösterdi. Bölgedeki artış bir önceki aya göre %2,3 olurken, geçtiğimiz yıla göre ise %12'lik artış gerçekleşti. Bu dönemde talep edilen ortalama konut kredisi fiyatı endeksinin en çok düşüş gösterdiği bölge ise geçtiğimiz aya göre %3,7 düşüş yaşayan Marmara Bölgesi oldu. Marmara Bölgesi'ni %2,7'lik düşüş ile Ege Bölgesi takip etti.3 BÜYÜK İLDE DE TALEP EDİLEN FİYATLAR DÜŞTÜ

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu'na göre Türkiye'deki konut kredili ev satışlarının yaklaşık yarısının gerçekleştiği İstanbul, Ankara ve İzmir'de talep edilen konut fiyatı endeksi geçtiğimiz aya göre düşüş gösterdi. Düşüş İstanbul'da %3,9 olarak gerçekleşirken Ankara'da %0,6, İzmir'de ise %3,5 olarak gerçekleşti. En büyük düşüşü ise %4,5 ile Bursa yaşadı.


KONUT FİYATLARINDA ARZ-TALEP MAKASINA DİKKAT

Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, Tüketici Konut Fiyat Endeksi'ne ilişkin, piyasada bugüne kadar satıcıların talep ettikleri konut fiyatlarının verilerinin bulunduğunu, bu endeksle birlikte tüketici talebinin aslında ne seviyede olduğunun daha net görüleceğini belirtti. Tekinturhan, geçtiğimiz yıldan bu yana istikrarlı biçimde artan konut satış fiyatlarına karşın 2013 Haziran ayında Türkiye genelinde tüketicilerin talep ettiği ortalama konut fiyatının düştüğünü söyleyerek, konut kredisi faizlerinin de artmaya başladığı bu dönemde konut fiyatlarında arz ve talep makasının açılmasının konut satışlarına olumsuz yansıyabileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev fiyatları düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN