Piyasa 4 ton altını yuttu

Darphane, piyasadaki altın sıkışıklığını aşmak için 4 ton altın sattı. Özel araçlar ve bavullarla darphaneye akın eden kuyumcular, kısa sürede bu miktarı tüketti

Piyasada yaşanan altın sıkışıklığını aşmak ve fiyatları dengelemek için Darphane, dün piyasaya 4 ton altın sürdü. Ancak alıcılar kısa sürede bu miktarı adeta vakumladı. İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Darphane binasının önünde sabah saatlerinden itibaren yaşanan hareketlilik dikkat çekti. Özel güvenlik ve polis koruması altında otomobilleriyle Darphane'ye gelen kuyumcular, yanlarında getirdikleri çanta ve bavullarla binaya girdi. Kısa süre sonra da altınla doldurdukları bavullarıyla Darphane'yi hızlı bir şekilde terk ettiler. Günlerdir düşen fiyatlar yüzünden tüketici talebine cevap vermekte zorlanan kuyumcular, birkaç saatte tüm arzı eritti.

ATEŞİ SÖNDÜRMEYE YETMEDİ

Ancak Darphane'nin piyasaya yaptığı müdahalenin etkisi sınırlı kaldı. Özellikle çeyrek altın fiyatlarında son dönemde artan taleple yaşanan yüksek ateş düşmedi. SABAH'a konuşan Kapalıçarşı esnafı, Darphane'nin dünkü satışının daha çok psikolojik olarak piyasayı rahatlatma amacıyla yapıldığını belirterek, fiyatlar üzerinde bir etkinin söz konusu olmadığını söyledi. Türkiye genelinde Darphane'de biriken 25 tona yakın altın talebinin bulunduğunu belirten kuyum esnafı, "Darphane'de yaşanan grev ramazan sonrasına kalırsa Türkiye tarihinde görülmemiş bir altın kriziyle karşılarız" uyarısında da bulundu.

ÇEYREKTE MAKAS SIKINTISI
Çeyrek altında rekora koşan alış-satış işlemleri arasındaki makas ise açılmaya devam ediyor. Dün Kapalıçarşı'da çeyrek altın 140-143 TL arasında fiyata satıldı. Çeyreğin alış fiyatı ise 128 ile 131 TL arasında gerçekleşti. Esnafa göre bu farkın en fazla 4 lira olması gerekiyor.

DARPHANE GREV ÖNCESİ STOKUNU MU ERİTİYOR?
Darphane'nin piyasaya sürdüğü 4 ton altın ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. İddialara göre 9 gündür grevde olan Darphane, öncesinden tedbir için altın stoku yaptı. Piyasayı rahatlatmak amacıyla önümüzdeki süreçte de benzer satışlar gündemde. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Saadettin Parmaksız, konuyla ilgili olarak "Stok seviyelerine yönelik açıklamalar maksatlı ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik. Grev devam ediyor. Ancak çalışmaya başlayan personelimiz sayesinde bazı bölümlerde üretime geçildi" dedi. Darphane binası önünde 9 gündür grev yapan işçiler ise "Piyasaya işçilerin greve başlamadan önce ürettikleri altınlar sunuldu. Darphane'de başka altın kalmadı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasa 4 ton altını yuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN