Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı fonlar teknolojiye geliyor

Yabancı fonların yeni gözdesi internet oldu. Son bir haftada Londra merkezli Seedcamp, Körfez fonu Gulf Capital ve İngiliz Amadeus Türkiye'ye yönelik yatırım planını açıkladı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Türkiye'de hızla büyüyen internet pazarı yabancı fonların ilgisini çekmeye devam ediyor. 30 milyar lirayı aşan sanal alışveriş sitelerine ilgi gösteren fonların son dönemdeki favorisi ise teknolojik altyapı siteleri oldu. Türk mühendis ve girişimcilerin geliştirdiği yazılımların yanı sıra ADSL hizmeti sunan şirketler de yabancı fonların radarına girdi. Son bir hafta içinde Avrupa ve Ortadoğu'dan 3 fon yatırım kararı aldı. İngiliz fon Amadeus yatırım için 75 milyon dolar ayırırken, Dubai merkezli Gulf Capital, Turknet'e 15 milyon dolar yatırdı. Londralı yatırım fonu Seedcamp, Türk girişimcilerin kurduğu mobil uygulama hizmeti sunan Countly ile masaya oturdu.

30 AVRUPALI YATIRIMCI KURDU
Avrupa'nın en önemli kuluçka programlarından olan yatırım fonu Seedcamp, 3 Türk bilişim uzmanının kurduğu Countly ile masaya oturdu. 2007'de 30 Avrupalı yatırımcı tarafından kurulan Londra merkezli Seedcamp, 70 şirkete fon desteği sağlıyor. Countly, açık kaynaklı mobil uygulama analitik servisi hizmeti sunuyor. Valista, Lastmunite, Icera, Seven başta olmak üzere portföyünde 85 internet hizmeti sunan şirket barındıran ve 827 milyon dolarlık büyüklüğe sahip Amadeus Capital Partners, teknolojiye yönelik bölgesel bir fon kurdu. 75 milyon dolarlık fon Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelere de yatırım yapacak. Amadeus IV Digital Prosperity Fund adıyla kurulan yeni dijital medya ve iletişim yazılım alanlarına yönelik çalışacak.

TURKNET'E ARAP ORTAK
Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Gulf Capital ise Turknet İletişim Hizmetleri şirketine yatırım yaptı. Türkiye'nin önde gelen genişbant internet, uzak mesafe telefon ve kurumsal telekomünikasyon, toptan erişim ve hosting hizmet sağlayıcılarından biri olan Turknet'e yapılan yatırım ise 15 milyon dolar olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı fonlar teknolojiye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN