Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıt dışı istihdam azalıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) prim gelirlerinin yılın ilk 5 ayında 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 19.7.2013 15:21 Güncelleme Tarihi: 19.7.2013 15:22
Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, SGK'nın etkin ve verimli çalışmaları sayesinde çok önemli mesafeler katedildiğini ve SGK primlerinin tahsilatının arttırıldığını belirtti.

Prim gelirlerinin, yılın ilk 5 ayında bütçe tahminlerine göre 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Çelik, "Kurumca yapılan elektronik ve sistem denetimleri, çapraz kontroller ve kayıt dışı istihdamla mücadelede elde edilen olumlu sonuçlar ile sigortalı sayısını artırdık. 2012'de yüzde 42 olan kayıt dışı istihdam, şu an yüzde 36.8'e geriledi. Sigorta primine esas kazançta meydana gelen artışla asgari ücretten bildirimi yapılanlarda çok büyük bir azalma meydana geldi. Asgari ücret üzerinden yapılan bildirimler 2012'de yüzde 41 iken, şu an yüzde 35.1'e geriledi" ifadesini kullandı.


"10.7 MİLYAR LİRA TUTARINDA İCRA TAKİBİ SAĞLADIK"

Kurum alacaklarının etkin takibiyle otomatik icra yöntemini kullanarak toplam 10.7 milyar lira tutarında icra takibi sağladıklarına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan protokoller çerçevesinde prim borcu olanlara ödeme yapmadan evvel kontrole tabii tutarak, borçları bulunan 4/B kapsamındaki sigortalılara borçlarını taksitlendirmeleri ve ilk taksidi ödemeleri halinde hem kendilerine hem de bakmakla yükümlü oldukları hak sahiplerine sağlık yardımı sağlayarak, vatandaşlarla kurum arasında iletişimi kuvvetlendirdik. E-ilişiksizlik belgesi uygulamasıyla da asgari işçilik uygulamasında alacakların daha hızlı tahsilini sağladık.

Kurum alacaklarına karşılık daha evvel haczedilen menkul, gayrimenkullerin kurulan icra satış servisleri marifetiyle satış işlemlerinin seri şekilde yürüterek, Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet kalitesini artırmaya ve kayıtdışı istihdamı önlemeye yönelik çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıt dışı istihdam azalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN