Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi kartına yakın takip

BDDK kredi kartı ve faktoring işlemlerini yakın takip için özel ekip kuruyor. Bilgi Edinme Başkanlığı şikâyetleri inceleyip işlem yapacak

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartları ve faktoringi yakın takibe almak için özel bir birim kurdu. Bilgi Edinme Daire Başkanlığı banka ve kredi kartları ile finansal kiralama, faktoring şirketlerinin sağladığı bireysel ürün-hizmetlerle ilgili şikâyetleri inceleyecek. Gerek görülmesi halinde yerinde denetim yapacak. Rapor hazırlayacak. İdari para cezası ve adli ceza uygulanmasını öngören durumları tespit ederse konuyu denetim birimlerine bildirecek.

ALDATICI İŞLEME SON

Başkanlığın görevleri arasında kredi kartı ve faktoring şirketlerinin bireysel ürün-hizmetleriyle ilgili iş ve eylemlerin adil, şeffaf, rekabetçi ortamda yapılmasını sağlamak da var. Bilgi Edinme Başkanlığı, aldatıcı veya istismar edici işlemler hakkında gerekli tedbirlerin alınmasının temini için uygulamalar geliştirecek. Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalara doğrudan yapılan şikâyet başvuruları son bir yıllık dönemde yüzde 28.8 oranında artarken, zirveye banka ve kredi kartı ile ücret ve komisyonlar yerleşti.

3.4 MİLYON ŞİK ÂYET VAR

Bankalara yapılan doğrudan şikâyet başvuruları 3 milyon 352 bini buldu. Bu rakamın yüzde 60'ı banka ve kredi kartlarıyla ilgili şikâyetlerden oluşuyor.

Paramızı kasaya atıyorlar
Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise bankaların, kredi, kredi kartı ve faiz dışı işlemlerden elde ettikleri hukuksuz uygulamalarıyla tüketicinin parasını kasalarına aktardığını söyledi.

135 bin başvuru yapıldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da 2012'de hakem heyetlerine yapılan 446 bin 54 başvurunun 263 bin 428'inin bankacılık sektörüne ilişkin başvurulardan oluştuğunu hatırlattı. Bakan Yazıcı, "Bu yılın ilk 4 ayında hakem heyetlerimize 198 bin 314 adet başvuru yapıldı. Bunun 135 bin 525'i bankacılık sektörüne ilişkin başvurulardan oluşuyor. Toplam başvurular içerisinde bankacılık sektörünün payı yüzde 59'dan 68'e yükseldi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi kartına yakın takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN