SPK'dan borsa yönetmeliği

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan Borsalar ve Piyasa İşleticilerinin Kuruluş, Faaliyet, Çalışma ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Giriş Tarihi: 19.7.2013 15:17
Yönetmelikle, sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Kurulca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin işlem göreceği borsaların kuruluşuna, sermaye yapılarına, Kanun kapsamında yürütecekleri borsacılık faaliyetleri ile bu faaliyetlerin denetimine, faaliyetlerinin geçici ve sürekli olarak durdurulmasına ve piyasa işleticisine ilişkin ilke ve esaslar düzenleniyor.

Borsa ve piyasalar için kurucuların, önemli etkiye sahip ortakların, yöneticilerin ve ihtisas personelinin sahip olmaları gereken şartların belirlendiği Yönetmelikle, genel kurul ve yönetim kurulu yapıları ile görev ve yetkilerin tanımı tekrar düzenlendi.

Yönetmelikle ayrıca, Borsada kotasyon ve işlem görme şartları belirlenirken, emir ve işlem esasları da düzenlendi. Borsa emirlerine, işlemlere ve bunların iptallerine ilişkin esaslar ilgili Borsa Yönetmeliğinde düzenleneceği ifade edilen Yönetmelikte, "Takas işlemleri borsa bünyesinde yapılabileceği gibi, takas işlemlerini gerçekleştirmek üzere bir merkezi takas kuruluşu da görevlendirilebilir. Borsanın bu konudaki kararı Kurulun onayına tabidir" ifadelerine yer verildi.

Bugün itibariyle yürürlüğe giren Yönetmelikle, Borsa İstanbul AŞ'ye uyum sağlaması ve gereken şartları yerine getirmesi için bir yıl süre verilirken, yapılması gereken düzenlemelerin altı ay içinde yapılması ve hali hazırda Yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerin, Yönetmelik uyarınca yapılacak düzenlemelerin yürürlüğe girene kadar uygulamaya devam edeceği kaydedildi.

SPK tarafından Yönetmelikle ilgili yapılan açıklamada ise "Önümüzdeki dönemde genel esasları bu Yönetmelik ile belirlenen hususlarda, Borsa İstanbul için detaylı düzenlemeler gerçekleştirilecektir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK'dan borsa yönetmeliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN