Akaryakıt fiyatları neden yüksek?

Giriş Tarihi: 20.7.2013 10:47 Güncelleme Tarihi: 20.7.2013 10:49

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıt zammına ilişkin vatandaşları bilgilendirdi.

Akşam saatlerinde Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti eski Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun Kayabağ köyünde bulunan evinde iftarını açtı. İftar sonrası Batman'da esnaf ziyaretine çıkan Bakan Şimşek, kahvede oturarak vatandaşlarla sohbet etti. Şoförlerin akaryakıt zammı tepkisi ile karşılaşan Bakan Şimşek, yapılan zamlara ilişkin vatandaşları bilgilendirdi. Akaryakıtta vergi yükünde bir artış yapılmadığını belirten Bakan Şimşek, son zamlarda kesinlikle vergilerle oynamadıklarını kaydetti. Şimşek, petrol fiyatlarının yükselmesi ve dolar kurundaki oynamaların Türkiye'deki benzin fiyatlarına yansıdığını söyledi. Vergi indirimi ile ilgili bir beklentinin olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, çiftçiye mazotta destek verdiklerini, denizcilikte ÖTV'siz mazot verdiklerini, hava ulaşımına da aynı desteği verdiklerini söyledi. Şimşek, 'Kara ulaşımında ihracata destek veriyoruz. İçeride bunu yapamıyoruz. Bu dönemde üretimin yatırıma istihdamı önceliklendirdik' dedi.
Bakan Şimşek, 2012 yılının eylül ayında ÖTV'de bir düzenleme yapıldığını ve o günden bu yana bu artışlarda vergilerin etkisinin olmadığını dile getirdi. Türkiye'de akaryakıt üzerindeki vergilerin yüksek olduğunu ve buna da itiraz etmediğini söyleyen Bakan Şimşek, şöyle devam etti:
'Konuyu anlamak açısından motorinde 2002 yılında benzinlikten 100 liralık benzin alsaydınız o 100 liranın yaklaşık 60 lirası vergi idi. Bugün yine aynı benzinliğe gitseniz yine 100 liranın 51 lirası vergidir. Yani yüzde 60'lardan yüzde 50'ye inmiş. Ama diyeceksiniz ki fiyat yükselmiş. Niye? Petrol fiyatları 2002 yılında Türkiye'nin ithal ettiği petrol'ün ortalama fiyatı bir varil yaklaşık 23-24 dolardı. Geçen sene ve bu sene ortalama yüz 11 dolarlar seviyesine çıkmış. 2'lik bir fiyat olsa 4 katlık bir artış var. Bu arada kurda bir miktar yükselmiş. 2002 yılında kur bir 6'larda iken şimdi bir 90'larda. Bunları dikkate aldığınız zaman vergi yükünde bir artış yok. Vergi yüksek kabul ediyorum ama vergi yükünde artış yok ama azalma var. Motorin için yüzde 60'lardan yüzde 50 civarına, benzinde de 2002 yılında 95 oktan benzinde 100 liranın 70 lira 30 kuruşu devlete geliyordu. Şu anda o oranda 60'ın altına düşmüş.'

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SORUNU CARİ AÇIK'
Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gidildiğinde bunun cari açığı da artırdığını, vergi artışına gitmediklerini söyleyen Bakan Şimşek, 'Geçen sene Türkiye petrol ve doğal gaz ithalatına 60 milyar dolar ödedi. Burada vergi yükünü azaltmışız, bunu daha aşağı çekersek bu daha çok tüketim daha çok ithalat demektir. Zaten şu anda Türkiye'nin en büyük sorunu cari açık. Biz cari açığı kontrol altına almaya çalışıyoruz. Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gittiğimiz zaman bu bizim cari açığımız da arttırır. Türkiye'de tüketimi artıracak vergi indirimine gitmek Türkiye'nin lehine değil. Çünkü Türkiye de çok büyük bir cari açık var. Biz o yönteme başvurursak daha çok cari açık artar, vergileri indirirsek cari açık artar, cari açık artarsa faiz artar, faiz artarsa buraya daha az hizmet yaparız. Popülizm kolaydır, biz Popülizm yapmıyoruz. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz' şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaryakıt fiyatları neden yüksek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN