Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar borcunu gününde ödeyeni sevmiyor

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Başbakan Erdoğan'ın bankaların faiz dışı gelirlerine yönelik eleştirilerine iş dünyası da destek verdi. Muya'nın patronu Özkan Acar, "Uyarıyı dikkate almalıyız. Bankalar borcunu ödeyeni sevmiyor" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şikâyet ettiği bankaların faiz dışı gelirleri ile 'kredi kartı almayın' uyarısı iş dünyasında da destek buldu. Muya Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Acar, "Başbakan'ın uyarısı çok haklı. Herkese 'Bütçenize göre adım atın. Cebinizde yokken gidip bankaların tuzağına düşmeyin' diyor. Bu uyarılar işadamları için de geçerli. Dikkate alınmalı" dedi. İş dünyasının bankalarla yaşadığı sorunlara da değinen Acar, bankaların borcunu gününde ödeyen müşterileri sevmediğini söyledi. Muya Grup olarak öz sermayeyle büyümeyi tercih ettiklerini dile getiren Acar, "Şimdiye kadar bankalardan bütçemiz dışında hiç kredi kullanmadık. Çektiğimiz kredi zaten kasamızda da vardı. Fakat banka bizim gibi müşterileri sevmiyor" dedi.

KREDİYLE HIZLI BÜYÜME

Perakende sektöründeki şirketlerin bankadan aldığı krediyle hızlı büyüdüğünü belirten Acar, "10 lirası var, 20 lira kredi kullanıyor. Sonra borcunu ödeyemiyor ve yeni vade istiyor. İşte bankaların en sevdiği müşteri tipi" diye konuştu.

Kıskaca girmek istemiyoruz
Bu yıl 5 mağaza açtıklarını, yılsonuna kadar sayıyı 8'e çıkaracaklarını anlatan Acar, "Şimdi faizler çok düşük. 10 mağaza açacakken bu dönemde kredi çekip 100 mağaza birden de açabiliriz ama bankaların kıskacına girmek istemiyoruz" dedi. Bankalarla çalışmaya karşı olmadıklarını da vurgulayan Acar, "Cebinizde paranız varken bankayla iş ortaklığını iyi kurarsanız elbette bankalarla iş yapılır" şeklinde konuştu.

13.5 milyon dolarlık hedef
Muya Grup'un 35 ülkeye ihracat yaptığını ve bu yıl Kuzey Afrika'ya girmeyi hedeflediklerini dile getiren Acar, "2013'te ihracatımız 13.5 milyon doları bulur" dedi. Dünyanın global bir köy olduğunu ve bankalarla çalışmadan ticaretin mümkün olmadığını söyleyen Acar, "Fakat hırslarınıza kapılıp bütçenizi aşan işlere girdiğinizde tehlike çanları çalmaya başlar" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar borcunu gününde ödeyeni sevmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN