Suriye'deki savaş hurmayı da vurdu

Ramazanın vazgeçilmez meyvesi hurma bu yıl Suriye'deki iç savaşa takıldı. TIR'lar Esad'ın gümrüklerini geçemeyince fiyatlar % 5-10 arttı

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Her yıl büyük bölümü ramazan ve hac döneminde gerçekleşen 150 milyon dolarlık hurma ithalatı, bu yıl Suriye'deki iç savaş nedeniyle sıkıntıda. Hurmacılar, geçen yıldan kalan stokların bitmek üzere olduğunu, hac dönemine hurma yetişmeyeceğini belirtti. Ankara'nın 35 yıllık hurmacısı Hacıbey'in ikinci kuşak patronu Ahmet Özkan, Medine hurmasının Arap dünyasındaki iç karışıklıklardan dolayı nakliye problemi yaşadığını belirterek, "TIR'larımız Esad ve muhalif güçlerin ayrı ayrı gümrüklerine takılıyor. Türkiye'ye gelemiyorlar. Kimse yeni ithalat yapamadığı için stoklar tükeniyor. Bu da fiyatları yüzde 5-10 arasında artırıyor" diye konuştu.

İRAN'A YARADI
Alternatif yol olarak Kızıl Deniz üzerinden Mısır'ı kullandıklarını ancak burada da darbenin ardından ulaşımın zorlaştığını vurgulayan Özkan, "Hurmaya talep her yıl ortalama yüzde 20 artıyor. Satışlar sadece ramazan değil tüm yıla yayıldı. Ancak ürün getiremiyoruz. Bu durum İran'a yaradı. Geçen yıl 300 ton olan İran'dan ithalat bu yıl 600 tona çıktı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'deki savaş hurmayı da vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN