Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zorunda mıyım!

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Odalara zorunlu üye olan işadamları SABAH'ın haberi üzerine gönüllülük sistemini tartışmaya başladı
Yasa değişirse odalarda kalitenin artacağını belirten işadamları, "O zaman 1.2 milyon üyenin 600 bini ayrılır" dedi
İşadamlarına göre TÜSİAD, MÜSİAD gibi gönüllülük esasıyla üye alan dernekler, odalardan daha etkin iş yapıyor

Türkiye'nin 1 milyon 200 bin 'zorunlu' üyesiyle en büyük işadamı örgütü olan TOBB'da başkanlık seçimleri yaklaşırken, işadamları binlerce lira aidat ödedikleri oda ve borsaların 'kapatılmasını' tartışmaya başladı. TOBB Yasası ile işadamlarının bulundukları ildeki ticaret ya da sanayi odasına üye olmak zorunda bulunması isyan ettirdi.

ÜYELİK GÖNÜLLÜ OLSUN
350 bine yakın üyesi olan İstanbul Ticaret Odası, 100 bin üyeli Ankara Ticaret Odası ya da 50 bin üyeye sahip İzmir Ticaret Odası'nın üyeleri, oda ve borsalara yasayla üye olunmasının kaldırılmasını talep ediyor. İşadamları, sivil toplum kuruluşlarının yasayla kurulmasının yanlış olduğunu savunarak "Bu tür derneklerin başarısı gönüllük üzerine olmasından kaynaklanıyor. Odalarda zorunluluk kaldırılırsa, üyelerin yüzde 50'si ayrılır" diyor. Binlerce işadamı odalarına olan aidat borçları nedeniyle icraya veriliyor. Sıkıntıya giren bazı işadamları ise bu yüzden şirketini kapatmak zorunda dahi kalıyor.

ÖDEMEK ZORUNDA
İşadamı derneklerinde aidatını ödeyemeyenler en fazla üyelikten çıkarılırken, odalarda aidatların icra yoluyla alınması bu tür kurumların kapatılması için yeterli neden olarak gösteriliyor. Bir işadamı bilanço kârının binde 5'ini oda aidatı olarak verirken, sermayesine göre de yılda bin 300 ila 3 bin 600 lira arasında matbu aidat ödemek zorunda kalıyor.

ODA BİLGİ VERMEDİ
Yukardaki belgeyi bir işadamı gönderdi. Yazıda, talep edilen İTO gelirgider tablosunun bilgi edinme yasası kapsamına girmediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zorunda mıyım!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN