EKK'da faiz zirvesi

Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasalarda merakla beklenirken Ekonomi Koordinasyon Kurulu da kredi kartı ve ticari krediye limiti masaya yatıracak

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Başbaka Recep Tayyip Erdoğan'ın kredi kartı çıkışının ardından ekonomi yönetimi alarma geçti. Erdoğan'ı isyan ettiren bankacılık verileri, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Finansal İstikrar Komitesi'nde masaya yatırılıyor. "Kredi kartı ve faiz" gündemiyle toplanacak olan EKK'da, ticari kredi kartı faizlerine getirilecek limit netleştirilecek. Merkez Bankası ve BDDK da ekonomi yönetimine sunmak üzere, limit ve faiz konusunda çeşitli alternatifleri içeren rapor hazırladı. Ayrıca esnafın isyan ettiği ticari kredilerin faiz oranlarının da düşürülmesi bekleniyor. Toplantıda piyasalardaki para çıkışı, dövizdeki hareketlilik, faize karşı nasıl bir politika izleneceği konuları masaya yatırılacak. Dolmabahçe zirvesinde bazı ekonomi kurmayları faizin artırılmamasını, Merkez'in yaptığı döviz alım ihalelerine karşın doların ateşinin neden sönmediği konusunun araştırılması istendi.

TİCARİ KREDİYE LİMİT

Hükümet, hem Merkez Bankası hem de BDDK'dan piyasalardaki gelişmeler ışığında bireysel ve ticari krediler konusunda çalışma yapmasını istedi. Merkez Bankası ve BDDK'nın çalışması EKK'da değerlendirilecek, atılacak adımlar netleştirilecek. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, esnafa yönelik iki düzenleme yapılacağını açıkladı. Babacan, Merkez'in ticari kredi kartı faizlerine limit getireceğini belirtti. Ticari kredilerde banka maliyetlerini aşağı çekecek adımlar konusu Finansal İstikrar Komitesi'nde değerlendirilecek. Toplantıya, Hazine Müsteşarı'nın yanı sıra, SPK, BDDK ve TMSF başkanlarının da katılması bekleniyor. Merkez, çok kısa vadeli ticari kredilerde yetkisini kullanarak limit getirmişti. Torba yasa teklifinin Köşk'te onaylanmasının ardından Merkez, esnafın sıkça kullandığı ticari kredi kartlarının faizlerinde limit getirme yetkisine sahip olacak. Komite toplantısında, finansal sisteme yönelik sistemik riskler değerlendirilecek.

FED, BRIC ÜLKELERİNİ VURDU
Merkez Bankası'nın kura müdahaleleri tartışılırken diğer para birimlerindeki son dönemdeki değişimin Fed kaynaklı olduğu dikkat çekiyor. 22 Mayıs'ta Fed'in parasal genişleme politikasında değişikliğe gideceği beklentisiyle özellikle gelişmekte olan ülke para birimleri etkilendi. TL dolar karşısında yüzde 3.75 değer kaybederken real yüzde 9.65 geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EKK'da faiz zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN