Oda aidatına isyan kampanyası

SABAH'ın gündeme getirdiği "odalara zorunlu üyeliğe" tepkiler çığ gibi büyüyor. İş dünyası zorunluluğun kaldırılması için harekete geçti. ÇETKODER, 1 milyon imza toplayacak

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Sabah'ın gündeme getirdiği odalarda zorunlu üyelik ve işadamlarından alınan fahiş aidat haberleri ses getirdi. Bugüne kadar konuyu kendi aralarında tartışan iş dünyasının önde gelen dernekleri, isyan bayrağı açtı. Bu yönde ilk adım ise Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği'nden (ÇETKODER) geldi. Dernek, meslek odalarının kaldırılması için 1 milyon kişiyi hedef alan bir imza kampanyası başlattı. Toplam 694 bin gönüllü üyeden oluşan ÇETKODER'in Genel Başkanı Mustafa Göktaş, "Odaların çoğu anlamsız ve hiçbir getirisi yok. Buralara zorunlu üyeliğin kanunla iptal edilmesi gerekiyor" dedi.

ESNAFIN SESİYİZ
İmza kampanyasını İşadamlarından gelen talep üzerine başlattıklarını söyleyen Mustafa Göktaş, "Üyesine faydası olmayan odaların kimseye hayrı yok. Amacımız bir tüketici kuruluşu olarak, aidatlar nedeniyle zor duruma düşen, icralık olan esnaf ve sanayicinin sesi olmak" dedi.

SALTANAT SÜRÜYORLAR

Mustafa Göktaş, ayda 8-10 bin TL maaş alan oda başkanları bulunduğunu belirterek bu duruma tepkisini dile getirdi. "Bunlar perişanlık çeken esnaf ve sanayiciden aldıkları aidatlarla ayakta duruyor" diyen Göktaş, şunları söyledi: "Odaların, esnaf ve sanayici üyeleri için yaptığı doğru düzgün hiçbir şey yok. Üyeler büyük sıkıntılar çekerken onlar saltanat sürüyor. Hükümet ve yetkililerden bu meslek odalarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Buralarda üyeler için yapılan yasal işlemleri devlet de yapabilir."

ÜYELERDEN DESTEK YAĞDI
SABAH'ın "Oda kamburu 10 bin TL" haberine Türkiye'nin dört bir yanından destek mailleri geldi. Üyeler doğru düzgün hizmet alamadıkları bu odalara zorunlu üyelik nedeniyle aidat ödenmesine adeta isyan ediyor. 40 kalem için ücret ödediklerini belirten üyeler, "Üyelik zorunlu olmaktan çıkarsa hizmet kalitesi artacak. Zaten yarı resmi kurum oldukları için baskı grubu değiller. İşadamı dernekleri gerek hükümet gerekse bankalar üzerinde daha etkin" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda aidatına isyan kampanyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN