Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da bizim yetenek açığımız

İşsizlik oranının yüzde 10.5 olduğu Türkiye'de şirketlerin yüzde 58'i yetenekli çalışan bulamıyor. Manpower'ın raporuna göre Türkiye, yetenek açığında dünyada dördüncü sırada

Giriş Tarihi: 24.7.2013
Global ekonominin en önemli göstergelerinden biri olan işsizlik verileri, piyasaların belirleyici etkenlerinden biri. AB ülkelerinin yanı sıra Amerika'nın da azaltmak için sıkı önlemler aldığı işsizlik oranı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 10.5 olarak açıklandı. İşsizlikle mücadelede birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakan Türkiye, yetenek yönetiminde çok parlak bir karneye sahip değil. Uluslararası eleman yerleştirme şirketi ManpowerGroup'un 2013 Yetenek Açığı Raporu dünyadaki işverenlerin yüzde 35'inin yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koydu. Türkiye'de ise bu oran yüzde 58. Rapora göre dünyada en fazla yetenek açığı olan dördüncü ülke durumundaki Türkiye'de şirketler en çok mühendis, kalifiye işçi, satış temsilcisi, muhasebe ve finans personeli bulmakta zorlanıyor.

JAPONYA BİRİNCİ

40 bin işverenin katıldığı araştırmada en fazla yetenek açığı olan ülke yüzde 85'le Japonya çıktı. Onu yüzde 68'le Brezilya, yüzde 61'le de Hindistan izliyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu "Potansiyel işgücünü değerlendiremezsek işsizlik her yıl artar. Şirketler de küresel rekabette zarar görür. Öte yandan global krizin zirve yaptığı 2009'da bile şirketlerin yüzde 30'u belirli pozisyonları doldurmakta zorluk çekiyordu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da bizim yetenek açığımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN