Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımı yap vatandaşlığı kap

Küresel ekonomik krizde başka ülkelerden yatırımcı çekmek isteyen ülkeler, iş adamlarına vize muafiyetinden vatandaşlık hakkına kadar çeşitli olanaklar sunuyor. ABD, Portekiz, İspanya, İngiltere, Avusturalya ve Kanada, bu imkanı tanıyan ülkeler arasında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 14:32 Güncelleme Tarihi: 25.7.2013 14:42
Kriz başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle birçok ülke gayrimenkul alan, bankalarda mevduat tutan, kurumlara para yatıran, istihdam yaratan, sermaye getiren yabancı yatırımcılara vergi avantajından vatandaşlığa kadar uzanan fırsatların kapısını açıyor.

Gelişmiş ülkelerde vatandaşlık için bekleme süreleri yıllara yayılırken, birçok ülke ise krizin etkisiyle bu isteklere daha hızlı yanıt veriyor.


AB PASAPORTUNUN BEDELİ YÜKSEK

Birkaç yıldır adı ekonomik krizle anılan Akdeniz'in gözde tatil yerlerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yıpranmış finansal sistemini güçlendirmek için yatırımcılara 3 milyon avro karşılığı tüm Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım sağlayan pasaport veriyor.

Bazı Avrupa ülkeleri ise yatırımcılara ileride vatandaşlık başvurusu yapılabilecekleri ikamet hakları sağlıyor. Krizin en fazla etkilediği ülkelerden İrlanda'da 500 bin avroluk yatırımın eğitim, sağlık, sanat veya spor alanlarındaki kamu projelerine aktaranlara bu ülkede yaşama hakkı veriliyor. Slovakya vatandaşlığı isteyenler 1 milyon avro, Macaristan vatandaşlığı isteyenler de 250 bin avroluk yatırımı göze almak zorunda.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımı yap vatandaşlığı kap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN