Yıldırım'dan Tahsin Yılmaz'a destek

Giriş Tarihi: 25.7.2013 10:06

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Yılmaz'ın şirket hisselerini almasıyla ilgili iddiaları değerlendirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, internet hizmet sağlayıcılarının Türk hukukuna göre suç teşkil edecek işlemlere karışmaları halinde hapis cezası öngörüldüğünü, hizmet sağlayıcıların bunu adil bulmadıklarını belirterek, "Hapis cezasından ziyade para cezasına dönüştürülebilir, bu yönde bir çalışma var. Amacımız veri merkezlerinin, internet değişim noktalarının Türkiye'de kurulmasını sağlamak, bunu sağladığımız zaman bu tür konular kendiliğinden çözülmüş olacak" dedi.

Bakan Yıldırım, PTT Ahlatlıbel Tesisleri'nde gazetecilerle bir araya geldi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, Türk Telekom'un Digitürk'e talip olmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Bakan Yıldırım, Türk Telekom'un faaliyetleri kapsamında çeşitli firmalara yönelik alım-satım işlerine girdiğini, bunun yeni bir şey olmadığını söyledi. Türk Telekom Yönetim Kurulu'nun Digitürk ile de ilgilenmek üzere bağlayıcılığı olmayan bir karar aldığını ifade eden Yıldırım, borsaya açık bir şirket olduğu için bu durumu Kamu Aydınlatma Platformu aracılığıyla duyurmak zorunda olduğunu belirtti.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Yılmaz'ın, şirketin bir kısım hissesini satın almasının sorulması üzerine de Yıldırım, yöneticilerin şirket hissesi almasının da yeni bir uygulama olmadığını ifade ederek, "İki konunun aynı güne rastlaması tesadüftür. Altında bir şey aramanın zorlama olduğunu düşünüyorum. Doğrusu yasal bir engel yoksa arkadaşların hisse almasının mahsuru yok. Kendi şirketine önce kendisi güvenecek ki başkaları da güvensin. Kamuya açık bir şirket olduğu için bir sorun görmüyorum" dedi

Bakan Yıldırım, Ankara Metrolarının 29 Ekim'de bitirileceğinin açıklandığı hatırlatılarak, metroların ne zaman hizmete açılacağı sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Bizim bu metrolar için verdiğimiz tarih 2013 sonudur. 2013 bitmeden Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hatları açılacak.Tandoğan-Keçiören hattının ise 2014'ün ilk yarısında açılması planlanıyor. Bunun ötesinde ne zaman açılacağı işin biraz merasim yönü. Sayın Başbakanımızın programına uygun bir tarih kararlaştırılır. Metrolar belki daha önceden hazır olacak. Önümüzde Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı gibi 4-5 büyük proje var. Hepsinin açılış tarihini 29 Ekim'e yığmaya gerek yok."

Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan da Ankara Metrolarında 29 Ekim'de raylara araç indirmiş olacaklarını belirterek, metroların yıl sonuna kadar tamamen halka açık hale geleceğini söyledi.


"SOSYAL MEDYA, SORUMSUZ MEDYA DEMEK DEĞİLDİR"

Bakan Yıldırım, Gezi Parkı odaklı olayların ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin ABD'ye giderek, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin Türkiye'de ofis açmalarına yönelik yaptığı görüşmelerden nasıl bir sonuç çıktığının sorulması üzerine, "Ziyaretin zamanlamasının Gezi Parkı olaylarıyla çakışması tamamen tesadüftür. Çok önceden planlanmış bir ziyaretti" ifadesini kullandı.

Görüşmelerde söz konusu sosyal paylaşım sitelerinin Türkiye'deki faaliyetleriyle ilgili BTK ve ilgili kuruluşların yaşadıkları sıkıntıların dile getirildiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Sosyal medya önemli bir özgürlük alanı ve haberleşme sistemidir. Özgürlük alanı olacak ama insanların hayatını karartacak, suç işlemeye teşvik edecek bir mecra olmayacak. O olaylarda mağdur olan bir çok insan, 'adıma sahte hesap açıp suç işlediler' diye bize geldi. Vatandaş hakkını ararken siz ona yardımcı olamıyorsanız o devletin acziyetidir. Bu mecrada suç işlenmesinin önüne geçmenin yolu, bu mecrayı sağlayanların bizim kolluk güçlerimizle, yargımızla iş birliği yapmasıdır. Başka ülkelerde bunu yapıyorsunuz, Türkiye'ye gelince yapmıyorsunuz, bu kabul edilir bir şey değil. Er ya da geç işbirliği yapmaları gerekiyor. Görüşmelerin faydalı geçtiğini düşünüyorum. Sonrasında bazı uygulamalarda değişiklikler oldu."

Bazı suçların evrensel olduğunu belirten Yıldırım, kin ve nefret yayma, kavga ortamı oluşturma, çocuk istismarı, sahte hesap açma gibi eylemlerin dünyanın her yerinde suç olduğunu söyledi. Söz konusu paylaşım sitelerine bu suçlar için işbirliği önerdiklerini ifade eden Yıldırım, bu sitelerin takipçilerinin bilgileri ve görüşmelerinin kendilerini ilgilendirmediğini söyledi. Bakan Yıldırım, "Sonuna kadar özgürlük ama başkalarının hakkına, hukukuna saygı göstererek, bizim amacımız bu" dedi.

Yıldırım, sosyal paylaşım sitelerinin, görüşmelerin ardından, sahte hesaplarla ilgili daha hızlı hareket etmeye başladığını kaydetti.

Avrupa Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi'ne imza attıklarını ve TBMM'ye gönderdiklerini belirten Bakan Yıldırım, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra Türkiye'nin 47 ülke ile siber suçlar konusunda işbirliği yapıyor hale geleceğini ifade etti.

Sosyal medyayı kısıtlamaya, yaptırım uygulamaya yönelik hiç bir çalışmalarının olmadığının vurgulayan Yıldırım, "Sosyal medya, sorumsuz medya değildir. Bu alanı suç amaçlı kullanmaya başladığınız zaman bunun hesabını veren birileri olması lazım, istediğimiz bunun dışında bir şey değil. O yüzden de çeşitli mekanizmaları, özgürlükleri kısıtlamamak kaydıyla devreye sokmaya çalışıyoruz" diye konuştu.


"HİZMET SAĞLAYICILARIN BAZI ENDİŞELERİ VAR"

Hizmet sağlayıcıların bazı endişeleri olduğunu vurgulayan Yıldırım, bu endişeleri dikkate aldıklarını ve giderici tedbirleri devreye soktuklarını kaydetti.

Hizmet sağlayıcıların, Türk hukukuna göre suç teşkil edecek işlemlere karışmaları halinde hapis cezası öngörüldüğünü, hizmet sağlayıcıların bunu adil bulmadıklarını anlatan Yıldırım, "Hapis cezasından ziyade para cezasına dönüştürülebilir, bu yönde bir çalışma var. Amacımız veri merkezlerinin, internet değişim noktalarının Türkiye'de kurulmasını sağlamak, bunu sağladığımız zaman bu tür konular kendiliğinden çözülmüş olacak" dedi.

İnternet geliştikçe yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yıldırım, internet medyasının da yasal bir alt yapının olmadığını, söz konusu düzenlemelerin yeni yasama döneminde Meclis'in gündemine geleceğini bildirdi.


"ANKARA-İSTANBUL YHT HATTINI YIL SONUNA KADAR İŞLETMEYE AÇACAĞIZ"

Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belli olup olmadığının sorulması üzerine Yıldırım, çalışmaların devam ettiğini, hedeflerinin; bu sene içerisinde adım atmak olduğunu belirtti.

Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi konusunda tüm çalışmaların tamamlanarak Meclis'e gönderildiğini anlatan Yıldırım, yeni yasama döneminde Meclis gündemine ilk gelecek konulardan birinin bu olduğunu söyledi. Yıldırım, yasal engel aşıldıktan sonra uygulamaya geçmenin fazla zaman almayacağını kaydetti.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında çalışmaların devam ettiğini bildiren Yıldırım, Gürcistan tarafında da işlerin yoluna girdiğini, hedeflerinin yıl sonuna kadar alt yapıyı bitirmek ve gelecek yıl içerisinde de trenleri yürütmek olduğunu dile getirdi.

Ankara-İstanbul YHT Hattı'nın yapım çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Bakan Yıldırım, hattı yıl sonuna kadar işletmeye açacaklarını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman da çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ankara-İstanbul YHT hattında alt yapının hemen hemen tamamlandığını, rayların yüzde 60'ının döşendiğini ifade eden Karaman, sinyalizasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bursa hattına geçen yıl başladıklarını hatırlatan Karaman, Bursa hattını 2016'da tamamlamayı planladıklarını, Ankara-Sivas YHT hattının da alt yapı çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Karaman, söz konusu hatların yüksek hzılı tren hatları olduğunu, Ankara-Konya-Karaman ve Mersin-Adana arasına ise hızlı tren hattı yapacaklarını belirterek, yıl sonuna kadar iki hat için ihaleye çıkmayı hedeflediklerini ifade etti.


SURİYE SINIRINDAKİ GELİŞMELER

Suriye sınırında terör örgütünün kolu PYD'nin özerklik kurma çabası içinde olduğunun ifade edilmesi üzerine Yıldırım, hükümetin bu konudaki görüşünü açıkladığını hatırlattı. Türkiye'nin buna hiç bir zaman izin vermeyeceğini belirten Yıldırım, "Bizim için esas olan Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması ve halkın istediği iradenin başa geçmesidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım'dan Tahsin Yılmaz'a destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN