Unilever, Unipro'yu satıyor

Unilever, pastacılık ve endüstriyel yağlar alanında faaliyet gösteren UNIPRO’yu, dünyanın en büyük bitkisel yağ üreticilerinden İsveçli AAK şirketine satmak üzere anlaşma imzaladı.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 14:56 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 14:56
Unilever, ana işine odaklanma stratejisi doğrultusunda, Türkiye'deki Unipro pastacılık ve endüstriyel yağ işini, dünyanın önde gelen yüksek katma değerli bitkisel yağ üreticilerinden İsveçli AAK'ya satmak üzere anlaşma imzaladığını duyurdu.


İZZET KARACA: "UNİLEVER TÜRKİYE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Unilever Türkiye, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi Başkanı, Unilever Türkiye CEO'su İzzet Karaca, Unipro'nun satışına ilişkin olarak şunları söyledi:

"Unilever olarak sürdürülebilir büyümeye devam ettiğimiz bugünlerde, ürün portföyümüzü sürekli olarak güçlendiriyor ve ana işimize odaklanmayı sürdürüyoruz. Bu strateji doğrultusunda, Türkiye'deki pastacılık ve endüstriyel yağlar alanında faaliyet gösteren operasyonumuz Unipro'yu, yaklaşık 2,5 milyar dolar cirosu ve 2.000'i aşkın çalışanıyla dünyanın önde gelen yüksek katma değerli bitkisel yağ üreticilerinden AAK'ya devrediyoruz. 28 yıldır Türkiye'de başarıyla faaliyet gösteren ve 2012 cirosu 173 milyon TL (75 milyon Euro) olarak gerçekleşen Unipro'nun, önümüzdeki dönemde AAK yönetiminde başarılı performansını sürdüreceğine inancım sonsuz."

Unilever ile AAK arasındaki anlaşma, Unipro ürünlerinin imal edildiği Çorlu'daki fabrikayı kapsamıyor. Unilever, Çorlu Fabrikası'nda, Unipro markalı ürünleri AAK için tedarikçi kimliğiyle üretmeye devam edecek.

İşlemin, Türkiye'de Rekabet Kurumu'nun onayına bağlı olarak, 2013 yılının üçüncü çeyreği içinde tamamlanacağı öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unilever, Unipro'yu satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN