Mahmutpaşa uyanıyor

Giriş Tarihi: 28.7.2013

Son yıllarda ticaretin giderek azaldığı Mahmutpaşa'da, tehlike çanlarını duyan esnaf uyandı. Eski parlak günlere dönüş için birçok proje hayata geçirilecek

551 yıl önce Osmanlı'nın ticaret merkezi olarak kurulan ve bugünkü büyük patronların yetiştiği okul olarak bilinen Mahmutpaşa, son 20 yıldır kaybettiği cazibesini yeniden kazanmak için harekete geçti. Mahmutpaşalı esnaflar bir araya gelerek, düşen cirolarını artırmaya çalışıyor. İşe öncelikle 29 Ağustos'ta başlayıp bir ay sürecek alışveriş festivali Mahmutpaşa Fest ile başlanacak. Yüzde 70'e varan indirimlerle semte binlerce müşteri çekmeyi amaçlayan esnaf, ardından da Tarihi Yarımada'da bulunan 50 dernekle birlikte federasyon kuracak.

VÂRİS BULAMIYOR
Mahmutpaşa'da esnafın en büyük sorunu vâris bulamamak. 'Dededen babaya, babadan oğula' geleneği artık ne yazık ki Mahmutpaşalı esnaf için geçerli değil. Özellikle 20'li 30'lu yaşlardaki erkek çocuklarının kendileriyle çalışmak istemediğini söyleyen esnaflar, kazanç yetersizliği ve meşakkatli bir iş olarak görülen ticaretin, yeni neslin ilgi alanına girmemesinden şikâyetçi. 36 yıldır Mahmutpaşa'da ayakkabı ve çanta işiyle uğraşan Bahattin Yüksel, 20 yaşındaki oğlunun inşaat mühendisliği eğitimi aldığını söyleyerek şöyle konuştu: "Gençlerin maalesef buraya inancı yok. Eskisi gibi burada kendilerine iyi bir gelecek vaadeden yüksek rakamlı satışlar da yok tabii. Oğlum arada sırada yardıma geliyor. Ancak sürekli olarak burada çalışmak istemiyor.

CİROYA FESTİVAL UMUDU
Mahmu tpaşa esnafı, düşen ciroları yükseltmek için alışveriş festivali düzenleme kararı aldı. Geçen yıl yönetimi değişen 186 üyeli Mahmutpaşa Esnaf ve İşadamları Derneği, geçen yıl Mahmutpaşa Fest isimli bir alışveriş festivali düzenledi. 180 esnafın yüzde 70'e varan indirim yaptığı festival, Mahmutpaşa için önemli bir adımdı. Bu yıl da 29 Ağustos'ta ikincisi düzenlenecek ve bir ay sürecek festivalin 4 milyon liralık iş hacmi yaratması bekleniyor. Dernek Başkanı Yusuf Yetişgin, bu yıl 300 esnafın festivale katılacağını açıklayarak, "10 liraya gömlek, 200 liraya gelinlik satılacak. Bu yıl katılımın yüksek olmasını bekliyoruz" dedi.

TARİHİ YARIMADA FEDERASYONU
Mahmu tpaşa sesini gür çıkarmak ve daha etkin bir konuma yükselmek için Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'yle çevrili şehrin ilk kurulduğu bölge olan Tarihi Yarımada'daki derneklerle işbirliği yapma kararı aldı. Yusuf Yetişgin, aralarında Kapalıçarşı Esnafları Derneği, Mısır Çarşısı Derneği, Fatih İmar ve Kültür Derneği'nin yer aldığı 60'a yakın kuruluşla görüştüklerini söyledi. 3 ay içerisinde Tarihi Yarımada Federasyonu'nu kuracaklarını açıklayan Yetişgin, "Görüşmeler sürüyor. Şu ana kadar 10 dernekten olumlu yanıt aldık. Diğer dernekler de federasyon fikrine sıcak bakıyor" dedi. Yetişgin, amaçlarının bölgedeki ticaret merkezlerinin varlığını yeniden Türk halkına göstermek olduğunu söyledi.

'Cirolar geçen yıldan düşük'
Ümid Kundura'nın sahibi Ümid Turcan, ciroların geçen yıla göre 30-40 oranında düştüğünü söyledi. Piyasanın sıkışık olduğunu belirten Turcan, "Aileyi geçindirecek kadar para kazanıyoruz. Ama o eski günlerdeki işler yok. AVM'ler açılınca buralara talep azalıyor. Ancak çarşı havası almak isteyen ve buranın müdavim müşterileri de her zaman var" dedi.

Esnafın kredi borcu artıyor
Ramazanla birlikte işlerin iyice kesildiğini söyleyen esnaf, bayrama umut bağlamış durumda. Yusuf Yetişgin, esnafın banka kredisiyle ayakta durduğunu söyledi. Festivalden federasyona tüm çalışmaların, çarkın dönmesi için yapıldığını dile getiren Yetişgin, Mahmutpaşa'da halen ahilik sisteminin devam ettiğini kaydetti. Yetişgin, "Bunlar bizim geleneklerimiz. O nedenle Mahmutpaşa yaşamalı" dedi. Semtte dükkânların kolay kolay el değiştirmediğini aktaran Yetişgin, "Burada hemen hemen herkes mülk sahibi" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en eski çarşısı
15. yüzyılın sonlarında bir mahalle olarak kurulan Mahmutpaşa, uzunca bir süre seçkinlerin saray ve konaklarının da yer aldığı bir bölgeydi. Fakat İstanbul limanının hemen üstünde yer alması ticaretin zamanla ağır basmasına yol açtı. Böylece hanlar, dükkânlar çoğalmaya başladı. 20. yüzyılda Mahmutpaşa, Mercan ve Tahtakale civarı artık tümüyle bir ticaret merkezi haline geldi. Bu geniş alan İstanbul'un dolayısıyla tüm ülkenin en önemli ticaret merkeziydi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahmutpaşa uyanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN