Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyümeci başkan arıyor

ABD Başkanı Obama, yeni Fed başkanının profilini çizdi. Obama, koltuğa oturacak kişinin enflasyonun yanı sıra büyümeye de önem veren ve halkın ihtiyacına göre politika üretecek biri olmasını istedi

Giriş Tarihi: 30.7.2013
ABD Başkanı Barack Obama, merkez bankası başkan adayında adayında aradığı özellikleri açıkladı. New York Times gazetesine açıklamalarda bulunan Obama, büyümeyi destekleyecek ve para politikası kararları alırken sıradan vatandaşları da göz önünde bulunduracak birini seçeceklerini söyledi. Obama, Fed başkanlığı koltuğuna oturacak kişinin sadece enflasyonu kontrolde tutup, piyasalarda istikrarı sağlamak için çalışacak birisi olmaması gerektiğini vurguladı.

ORTA SINIFI DÜŞÜNSÜN
Başkan Obama geçtiğimiz hafta da orta sınıfın yükünü azaltmak için çeşitli projeler gerçekleştireceklerini açıklamıştı. Yeni başkanın politikalarını da bu projelere göre ayarlaması isteniyor. Ocakta başkanlık koltuğunu bırakacak Ben Bernanke'nin yerine şu anki Fed Başkan Yarcımcısı Janet Yellen ile ABD eski Hazine Bakanı ve Obama'nın ekonomi danışmanı Larry Summers'ın adı geçiyor.

DEMOKRATLAR MEKTUP YOLLADI

Başkan Obama, geçen ay Fed başkanının istediğinden daha uzun süre başkanlık görevinde kaldığını söyledi. Beyaz Saray yetkilileri de Obama'nın Fed üzerinde nasıl bir iz bırakacağına odaklandı. Senato'daki Demokratlar Yellen'ı öven bir mektup yazdı. Üçte biri Obama'yı Yellen'ı seçmeye teşvik etti.

EYLÜLE KADAR AÇIKLAMAYACAK
Obama yönetiminden bir yetkili, ABD Başkanı'nın en azından eylüle kadar Fed Başkanı'nın yerine gelecek adayı seçmeyeceğini söyledi. ABD'de Demokrat senatörler Başkan Barack Obama'nın bir sonraki Fed başkanlığına, bankanın şu anki başkan yardımcısı Janet Yellen'ı getirmesini istiyor. Yönetime yakın kaynaklar, Obama'nın en azından eylüle kadar merkez bankasında Ben S. Bernanke'nin yerine gelecek adayı belirlemeye hazır olmayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyümeci başkan arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN