Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'den fren sesleri

Faizi artıran Merkez, büyümede aşağı yönlü revizyon istedi. Enflasyon tahminini 1 puan artıran başkan Erdem Başçı, "Enflasyon hedefe uyumlu hale gelene kadar sıkı para politikasına devam" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Faiz artışıyla büyümede frene bastıran Merkez Bankası, durgunluk mesajı verip "Büyüme aşağı revize edilsin" dedi. Dün yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nu açıklayan başkan Erdem Başçı, yıl sonu enflasyon tahminini 1 puan artırdıklarını açıkladı. Başçı, enflasyon hedefe uyumlu hale gelene kadar sıkı para politikası uygulayacağını söyledi.

TEMMUZDA YÜZDE 9

Enflasyonun kısa vadede enerji fiyatları nedeniyle dalgalı bir seyir izlemesinin beklendiğini söyleyen Başçı, "Enflasyon temmuzda yüzde 9 ile yılın en yüksek seviyesini görecek. Ağustostan itibaren düşecek" dedi. Başçı enflasyonun yüzde 5 hedefine 2014 sonunda yaklaşacağını öngördüklerini vurguladı. Bugünlerde TL'nin stabilizasyonunun daha öncelikli olduğunu ancak döviz kurunda herhangi bir seviyeyi savunmadıklarını belirten Başçı, "Bir günlük ek sıkılaştırılmalar da zaman zaman kullanılacak" diye konuştu. Başçı, döviz satımına çok fazla ihtiyaç kalmadığını ancak "çok stresli" günlerde satış yapılabileceğini belirterek, bunun yerine faiz koridorunu aktif olarak kullanacaklarını vurguladı.

ŞU ANDA ARTIŞ YETERLİ
Şu anda faiz koridorunda 75 baz puan genişlemeci bir adım attıklarını ve gelişmeleri izleyeceklerini söyleyen Başçı, "Kurlar hızla uyum sağladı, krediler yakından izlenecek, bir sonraki karar içerisinde bunu da dikkate alacağız" dedi.

POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEM
Küresel piyasalarda faiz oranlarının düşük seviyelerde kalacağını belirten Başçı, "Politika faizini uzunca bir süre mevcut yüzde 4.5 seviyesinde korumamız gerekebilir, yeter ki yukarı yönlü esnekliğimiz olsun" dedi. Türk Eximbank'tan 4.7 milyar dolar alacak bakiyeleri olduğunu ve gelecek dört ayda rezervlerde bu miktar kadar artış olacağını belirten Başçı, "Rezerv biriktirme açısından atılacak bazı adımlar var, uygun zamanda bu yönde adım atabiliriz" şeklinde konuştu.

ZK VE ROK'TA DEĞİŞİKLİK YOK
Başçı, zorunlu karşılık (ZK) oranları ve rezerv opsiyon katsayılarında değişikliğin gündemlerinde olmadığını söyleyerek, "ROK'ta ayarlama gündemimizde yok. Zorunlu karşılıklarda da değişiklik sinyali vermedik" dedi.

SADECE PPK'DAN ONAY ALIRIM
Başçı, "Kanunda hükümete müşavirlik yapma yükümlülüğümüz var. Araç bağımsızlığımız tam. Bir sinyal vermeden önce izin ve onay almam gereken tek merci Para Politikası Kurulu'dur (PPK)" dedi.

ENFLASYON TAHMİNİ % 6.2
Raporda ithalat ve petrol fiyatlarındaki 0.8 puanlık yükseliş ile hizmet enflasyonunun beklentilerin 0.1 puan daha üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle 2013 enflasyon hedefinin yüzde 5.3'ten 6.2'ye revize edildiği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den fren sesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN