Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul'un elektriği Çalık Enerji'den

Çalık Enerji tarafından Irak'ın Musul kentinde yapımı üstlenilen 750 megavatlık (MW) Nainawa santralinde sona yaklaşılıyor. Musul'un elektrik ihtiyacını karşılayacak santralin iki türbini ateşlendi. Kalan 4 türbinin eylül ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 11:49
Proje Müdürü Abdullah Baş, Nainawa'nın Irak'ın en büyük dördüncü santrali olacağını belirterek, "Allaha şükür Irak'ın en büyük santralini Kerbela'da yine biz yapıyoruz. Kerbela Al-Khairat santrali, şu an 8 türbiniyle 1000 MW elektrik üretiyor. Kısmet olursa bayramdan sonra iki türbini daha aktif hale getirip, bunu 1.250 MW'a çıkaracağız. İki santralden toplam 2 bin MW elektrik üreteceğiz. Irak'ın ihtiyacının 8'de birini karşılamış olacağız" dedi.

Nainawa santralinde 6 türbin olduğunu belirten Baş, "İki türbini ateşledik, bayramdan sonra iki türbini daha ateşleyeceğiz. Eylülde ise son iki türbin bitmiş olacak. Türbinlerin çalışmasında gaz, LDO ve ham petrol kullanılıyor. Proje, Musul'un elektrik ihtiyacını karşılayacak" diye konuştu. Baş, 388.5 milyon dolarlık projede, 110 mühendis ve bin işçinin çalıştığını söyledi.

"Bu coğrafyada iş yapmak çok zor" diyen Abdullah Baş, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

"Biz her gittiğimiz yere zırhlı araçlarla gittik. Burada olsun, Kerbela'da olsun lojistikte çok sıkıntı yaşadık. Türkiye'de 36 saatte yapılabilecek bir sevkiyat, burada bazen 48 günde yapılabiliyor. Güvenlik noktaları çok fazla. Kontrol noktasındaki askerler, taşıdığımız kimyasal maddeleri, kontrol ve kumanda kartlarını, elektronik cihazları ve pompaları tanımayınca hemen el koyuyorlar. Santralin bulunduğu Geyyara bölgesi, Dicle nehrinin üzerindeki köprüyle Kürt bölgesinden ayrılıyor. Geyyaralı olmayan hiçbir Kürt ve Arap, köprünün Musul tarafına geçmek istemiyor. Biz 6,5 ay iş makineleri baktık."

Bölgede özellikle tırlar için çok ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Baş, "Bu projeye, Türkiye'de 12 fabrikanın kuruluş maliyeti kadar bir bütçe ayırdık. Buna rağmen hala malzeme getirmekte ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu santral, Kürt bölgesinde olsaydı 8 ay önce biterdi. Biz Türkmenistan'da 4,5 ayda bir santrali bitirdik."

Baş, "zorluklara rağmen Irak halkının elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını" dile getirdi.

Santralin temeli 24 Mayıs 2011'de Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürü Dr. Osman Saim Dinç, Musul Valisi Esil Nuceyfi ve Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Saad İbrahim Hammudi'nin katılımıyla atılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'un elektriği Çalık Enerji'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN