Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDDK masraf ayıbını bitirsin

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Kredi yapılandırmasında alınan yüksek masraflar tüketicileri isyan ettiriyor. Uzmanlar, fazladan masraf alan bankaları BDDK'nın durdurabileceğini belirtiyor. Avukatlar, "BDDK'nın elinde yönetmelik çıkarma gücü var" dedi

Tüketicinin gündeminde kredi yapılandırmasında alınan masraflar var. Kredisini yapılandırırken bin lira masraf ödeyen Fikret Korkmaz'ın yaşadıkları, akıllara bu tür sorunları çözmekle yükümlü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) getirdi. Tüketici hakları hukuku ve bankacılık uzmanları, BDDK'nın yapılandırmadan kaynaklanan sıkıntıları bir yönetmelikle bitirebileceğini söyledi. Uzmanlar, her yıl buna benzer binlerce dava açıldığını belirterek, sorunun kaynaktan çözülmesi için BDDK'nın harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar, ağırlığı kredilerle ilgili olmak üzere tüketici mahkemelerine bu yılın ilk üç ayı itibarıyla da 18 bin 550 dava açıldığını belirterek "Her dava hem mahkemenin yükünü artırıyor hem de para kaybına yol açıyor" dedi.

ÖNLEYİCİ KARAR ALINABİLİR
Uzmanlar, BDDK'nın, yapılandırılan kredilerden alınan masraflarla ilgili mahkeme kararlarını dikkate alarak, bu konuda önleyici tedbir alabileceğini belirtiyor. BDDK'nın elindeki yetkilerin şu anki sorunu çözmeye yeteceği vurgulanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK masraf ayıbını bitirsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN